Oferta
Hotel Fedra - Grecja - Kefalonia Cena od 990 zł | Memento Kassiopi Resort - Grecja - Korfu Cena od 1900 zł

Wycieczki do Petersburga

Petersburg

Petersburg to jedno z najpiękniejszych rosyjskich miast, jeśli w ogóle nie najpiękniejsze. I to tak naprawdę ono, a nie moskiewski Plac Czerwony i mauzoleum Lenina, jest symbolem tego kraju. I to bynajmniej nie dlatego, że UNESCO uznało go za 8 najciekawsze, pod względem turystycznym, miejsce na ziemi. To miasto, w którym rodziła się i trwa najwspanialsza część rosyjskiej kultury. Po części także tej europejskiej.

Aż trudno uwierzyć, że miasto powstało zaledwie w XVIII w. pośród bagien i mokradeł za sprawą jednego z najpotężniejszych Carów – Piotra I. Utrata statusu stolicy w 1918 roku w niczym nie przeszkodziła mu w byciu stolicą kultury i sztuki. Czeka tam na nas 80 teatrów, 220 muzeów, 45 galerii i 62 kina. Nie spodziewajcie się siermiężności, z którą kojarzona jest Rosja. To miasto kosmopolityczne i bardzo niezależne. Co odzwierciedla także jego status administracyjny. Sankt Petersburg, bo taka jest jego oficjalna nazwa, jest tzw. miastem wydzielonym, stanowiącym odrębny podmiot. Wizyta w tym mieście to również niepowtarzalna okazja do przeżycia „białych nocy” nie tylko w rosyjskiej literaturze. Tu znajdziecie odpowiedni klimat zarówno na romantyczną podróż jak i na wyprawę naukową.

Petersburg

żródło: freeimages.com

Miasto nigdy nie zdobyte

O wyjątkowości tego miasta świadczy również jego bohaterska obrona podczas oblężenia w dniach zawieruchy wojennej. Nazistom nigdy nie udało się wejść do miasta pomimo tego, że oblegali je przez 879 dni. Dokładnie od 8 września 1941 do 27 stycznia 1944. To tutaj Armia Czerwona mogła rozpocząć swoją kontrofensywę. Wówczas miasto na cześć Lenina nazwano Leningradem.

Petersburg

żródło: feeimages.com

Miasto zawsze należało do wolnomyślicieli i ludzi niezależnych. Nawet współcześnie widać to bardzo wyraźnie. W 2014 roku opozycyjny ruch stworzony przez młodych ludzi, o nazwie „Wiosna” złożył wniosek o referendum w sprawie odłączenia Petersburga od Rosji. Chcieli zapytać mieszkańców czy są za zjednoczeniem miasta z Europą na podobnych warunkach, jakie ma obecnie Księstwo Liechtensteinu. Oczywiście wniosek przepadł. Ale mówi to dużo także o atmosferze politycznej w tym mieście.

Petersburg

żródło: freeimages.com

Petersburg to balet

Miasto jest siedzibą sławnego na cały świat baletu rosyjskiego. Balet Petersburski powstał w 1738 roku. W jego historii znajdziemy również wątki polskie. Uznaną primabaleriną była w nim bowiem na początku XX stulecia Polka Matylda Krzesińska, która na dodatek zdołała rozkochać w sobie, aż trzech panów z rodziny Romanowów.

Jeśli chcecie zakosztować rosyjskiego baletu przyjedźcie do Petersburga w maju. Wtedy właśnie na dobre rozpoczyna się sezon baletowy.

Petersburg

żródło: freeimages.com

Jeśli nie balet to co?

Jeśli nie jesteście miłośnikami baletu, albo po prostu chcecie czegoś więcej, to zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Gitary Jazzowej czy Filmów Studenckich. Może zainteresuje Was również Festiwal Muzyki Nordyckiej. W Petersburgu zawsze będziecie mieli w czym wybierać. Do zobaczenia jest oczywiście również jedno z najwspanialszych muzeów świata Ermitaż.

W skład Ermitażu wchodzi pięć zabytkowych budynków. Najstarszy i jednocześnie największy z nich to Pałac Zimowy, nieco młodszymi są: Mały Ermitaż, Stary Ermitaż, oraz Teatr Ermitażu. Najmłodszym, bo XIX-wiecznym gmachem, jest Nowy Ermitaż. Nie spodziewajcie się, że zobaczycie całość. To niemożliwe. Musielibyście poświęcić na to 15 lat. Ale przynajmniej jest to dobry powód, aby do Sankt Petersburga powracać.

Spacer po…

…Newskim Prospekcie, najdłuższej i najstarszej ulicy miasta, to obowiązek każdego turysty. Ale na pewno nie będziecie się nudzić. Za dnia uprawia się tu shopping, nocą zaś clubbing. Jeśli chcecie, to każdej nocy przeżyjecie tu Sylwestra. A to za sprawą tego, że kluby prześcigają się tutaj w pomysłach na ekstrawagancką rozrywkę. Po spacerze Newskim Prospektem warto udać się do Carskiego Sioła. Miejscowość ta, oddalona 25 km od miasta, mieści zespół pałacowy, w tym Pałac Jekateryński z Bursztynową Komnatą. Komnata jest starsza od samego miasta, a jej historia i zaginięcie jest odzwierciedleniem burzliwej historii samego miasta.

Coś dla wielbicieli architektury

Sankt Petersburg to wymarzone miejsce dla wielbicieli architektury, w tym architektury sakralnej. Symbolem miasta jest Cerkiew Zbawiciela Chram na Krwi. Wzniesiona została w miejscu gdzie w 1881 roku został zabity car Aleksander II. Podobnie jak słynny Pałac Zimowy, gdzie rozpoczęła się Rewolucja Październikowa, która zupełnie odmieniła historię Rosji. Kto chce ujrzeć na własne oczy Petersburg Piotra I powinien udać się do Twierdzy Pietropawłowskiej, która właśnie z XVIII w pochodzi.

Kilka słów na sam koniec

Car Piotr Wielki uczył się i pracował na Zachodzie Europy. Wyprowadził Rosję z mroków średniowiecza i uczynił z niej mocarstwo. Sankt Petersburg po dziś dzień pozostaje symbolem tego w co najbardziej wierzył: kulturę, sztukę, naukę i nowoczesność, a przede wszystkim ciężką pracę. Tu zobaczycie Rosję bez jej zaściankowości. Tu będziecie mieli okazję zobaczyć Rosję prawdziwą, do której nie ma powodów mieć uprzedzeń. To będzie wielka przygoda, którą na pewno będziecie chcieli powtórzyć.

Autor: michal

%d bloggers like this: