Turcja Egejska

Turcja Egejska

O Turcji Egejskiej

Przeważająca część obszaru Turcji leży na półwyspie Azja Mniejsza, bardzo niewielki obszar kraju położony jest w Europie. Kraj ten jest niezwykle atrakcyjny turystycznie. Na turystów czekają nie tylko zabytki architektoniczne, które pochodzą z różnych okresów, ale także miejsca o dużych walorach krajobrazowych (Kapadocja), wspaniałe plaże i wyniosłe górskie szczyty (góry Taurus). Jednym z bardziej atrakcyjnych miejsc jest wybrzeże Morza Egejskiego z licznymi miejscowościami uzdrowiskowymi i wypoczynkowymi oraz z zabytkami o szczególnym znaczeniu dla kultury europejskiej.

Najważniejsze miejscowości zabytkowe Turcji Egejskiej

Turcja Egejska zajmuje wybrzeże Morza Egejskiego. Na turystów w regionie tym czekają nie tylko wspaniałe miejscowości wypoczynkowe, ale także bardzo wiele zabytków z czasów antycznych. Jednym z takich miejsc jest opisywana już przez Homera Troja. To starożytne miasto położone jest nad rzeką Kucuk Menderes, bardziej znaną pod wcześniejszą nazwą Skamander. Aż do roku 1871 Troja pozostawała jedynie mitem, dopiero wykopaliska prowadzone przez Henryka Schliemanna pozwoliły odkryć warstwy opisywanego w „Iliadzie”miasta. Do najciekawszych obiektów na terenie Ilionu (starożytna nazwa Troi) należy brama Dardanelska, świątynia poświęcona bogini Atenie i pochodzący z czasów mykeńskich mur południowy. Nie mniej interesujących wrażeń dostarczy wizyta w Pergamonie, obecnie znanym pod nazwą Bergama. To starożytne miasto leży nad rzeką Bakir. Na turystów czekają w nim zabytki pochodzące z czasów przed narodzeniem Chrystusa (pałac Eumenesa, świątynia Ateny i Dionizosa, brama Eumenesa), ale także znacznie późniejsze – między innymi zbudowany w wieku XIV Wielki Meczet. Jednym z ważniejszych zabytkowych miast tej części Turcji jest Efez położony nad rzeką Kajstros. W Efezie zobaczyć można nie tylko zabytki sięgające starożytności, ale również miejsca związane z początkami religii chrześcijańskiej. Do najważniejszych obiektów z czasów antycznych należy świątynia Hadriana, z kolei kościół pod wezwaniem Marii Panny to najcenniejszy zabytek z okresu wczesnego chrześcijaństwa.

Inne atrakcyjne miejsca w Turcji Egejskiej

Jedną z miejscowości wypoczynkowych, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów jest Bodrum. W czasach starożytnych miejscowość ta znana była pod nazwą Halikarnas. Miejsce to oferuje wypoczynek na wspaniałych plażach oraz liczne zabytki. Do najważniejszych należy zbudowany w XV wieku zamek świętego Piotra, obecnie siedziba Muzeum Archeologii Podwodnej.

Hotele Turcja Egejska

Artykuły, oferty Turcja Egejska

No results were found for your request!