Turcja Egejska – Bodrum, Kusadasi – przepiękne widoki

Wybrzeże Egejskie obejmuje zachodnią część Turcji i jestem najpiękniejszym i najchętniej wybieranym przez turystów regionem tego państwa.

Najpopularniejsze kierunki turystyczne regionu to Marmaris, Bodrum i Kusadasi. Naturalnym atutem obszaru jest jego charakterystyczna linia brzegowa, z licznymi zatokami i skałami wpadającymi wprost w wody Morza Egejskiego. Przepiękne widoki, ciepłe morze i doskonała pogoda przyciągają co roku miliony turystów z całego świata.

Wakacje Turcja Egejska

Charakterystyka obszaru

Wybierając się do Turcji Egejskiej należy spodziewać się widoków zapierających dech w piersiach niezależnie od pory roku. Region jest bardzo ciekawy turystycznie, gdyż oferuje zarówno morze w niezwykłym, błękitnym kolorze z poszarpaną linią brzegową, jak i góry wznoszące się nad wybrzeżem. Należy dodać, że Wybrzeże Egejskie jest najbardziej zieloną i obfitującą w rajską roślinność częścią kraju.

Jeśli nastawimy się na spokojny wypoczynek w ciszy i spacery na łonie przyrody, warto wybrać się do mniejszych miejscowości, oddalonych od dużych kurortów. Kiedy zaś poza odpoczynkiem zależy nam także na urozmaiconym życiu nocnym, dyskotekach, klubach i zakupach, doskonałym miejscem będą duże miasta nadmorskie, takie jak Bodrum, czy Kusadasi.

Region obfituje w bardzo liczne zabytki, głównie budowle pochodzące z minionych epok historycznych, więc turyści nastawieni na aktywne zwiedzanie, też nie będą mogli narzekać na nudę. Niewątpliwą zaletą tej części Turcji, jest bliskość wysp greckich, które można podziwiać odpoczywając na piaszczystych lub żwirowych plażach.

Turystyka kwitnie w tym regionie od wielu lat, a co za tym idzie sieć hoteli, kawiarenek, restauracji i sklepów z pamiątkami jest bardzo rozbudowana i doskonale prosperuje.

Regiony turystyczne

Obszar Turcji Egejskiej składa się z wielu mniejszych regionów. Każdy z nich szczyci się jakąś wyjątkową, charakterystyczną cechą. Na przykład:

– region Bodrum jest najlepszym miejscem dla różnego rodzaju sportów wodnych. Niezapomniane widoki, bliskość greckich wysp i bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna to tylko część z jego walorów;

– region Kusadasi-Didim słynie z upalnego klimatu, szerokich, piaszczystych plaż i pięknej zatoki z gorącą wodą;

– region Troja-Edremit jak sama nazwa sugeruje ma do zaoferowania wiele zabytków architektonicznych, wartych zobaczenia;

– region Marmaris przyciąga turystów niezwykłą roślinnością porastającą górskie zbocza oraz urokliwymi gajami oliwnymi;

– region Pamukkale-Afrodyzja może pochwalić się charakterystycznymi tworami naturalnymi, unikalnymi i niespotykanymi w całym świecie;

Bodrum zachód słońca

Pogoda Turcja Egejska

Aura w Turcji Egejskiej sprzyja niemalże przez cały rok. Jeśli jednak marzymy o upałach, kąpielach słonecznych i ciepłej wodzie morskiej, najlepszą porą na wyjazd będą miesiące między czerwcem a wrześniem, kiedy temperatura powietrza w dzień oscyluje w granicach trzydziestu stopni, zaś temperatura wody waha się od dwudziestu do dwudziestu pięciu stopni. Upały nie są jednak bardzo dokuczliwe, gdyż region słynie z delikatnych powiewów wiatru od morza, łagodzących wysokie temperatury. Nastawiając się na zwiedzanie, dobrze jest wybrać się w podróż w maju, albo październiku, kiedy temperatura w dzień nie przekracza dwudziestu pięciu stopni.

Przyroda

Wybrzeże Egejskie jest nazywane zieloną częścią Turcji. Najbardziej charakterystyczne są sady cytrusów i gaje oliwne. Klimat zbliżony jest do śródziemnomorskiego, nie jest jednak tak wilgotny. Bardzo wiele gatunków roślin ma charakter endemiczny, co znaczy, że nie pojawiają się nigdzie indziej na świecie. Ciekawostką jest, że popularnym i znanym wszystkim kwiatem, pochodzącym z Turcji jest tulipan. To właśnie tam został wyhodowany w XV wieku i wysłany do Holandii.

Atrakcje turystyczne

Odwiedzając Wybrzeże Egejskie nie można pominąć kilku istotnych punktów na mapie tego regionu. Do najważniejszych i najbardziej znanych atrakcji turystycznych należą między innymi: stare miasto w Bodrum, pełne sklepików z pamiątkami i restauracji, ruiny mitycznej krainy, znanej z eposów Homera – Troi, amfiteatr w Milecie, czy pozostałości po świątyni Artemidy w Efezie. Jedną z ciekawszych atrakcji naturalnych, stworzonych siłami natury, nie rękami człowieka jest kompleks Pamukkale – słynący z wapiennych tarasów, spływających krystalicznie czystą, błękitną wodą. Miejsce to stanowi Park Narodowy, objęty patronatem UNESCO, wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego. Poza wspomnianym Bodrum, warto odwiedzić również takie miasta jak Marmaris, Sardes, czy Izmir, gdyż każde z nich oferuje turystom ciekawe miejsca do zobaczenia.

Aktywny wypoczynek

Turcja Egejska jest mekką nurków. Krystalicznie czysta woda i bujna fauna i flora podwodna sprzyjają miłośnikom tego spotu. Charakterystycznym dla Turcji sportem wodnym jest także żeglowanie i rejsy katamaranami na pobliskie wyspy greckie. Oprócz tego hotele oferują bardzo liczne możliwości, takie jak rowerki wodne, kajaki, narty wodne oraz niezwykle popularny w ostatnim czasie paragliding. Poza sportami wodnymi Wybrzeże Egejskie jest idealnym regionem na wyjazdy rowerowe i piesze wycieczki. Turystom często oferowane są również sporty ekstremalne, na przykład wyprawy na quadach, czy spływy pontonami rwącą rzeką.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem

Wybierając się na wakacje do Turcji warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Po pierwsze trzeba mieć świadomość odmienności klimatu, który może spowodować rozstrój naszego układu pokarmowego. Warto więc zaopatrzyć się przed wyjazdem w sprawdzone środki zapobiegające tego typu dolegliwościom. Na miejscu zazwyczaj są dostępne lokalne apteki, jednak ceny leków znacznie przewyższają nasze standardy. Gorący klimat wiąże się też z przyspieszonym procesem opalania, dlatego koniecznie pamiętać trzeba o filtrach przeciwsłonecznych i nakryciach głowy, by uchronić się przed nieprzyjemnymi skutkami oparzeń, a nawet udarów słonecznych.

Po drugie przed wyjazdem trzeba zadbać o to, by wymienić w kantorze odpowiednią sumę pieniędzy, potrzebną na wyjazd. Co prawda w Turcji znajdziemy bardzo wiele kantorów, jednak nie zawsze obsługują one naszą walutę. W Turcji płacić można zarówno w Euro jak i Lirem tureckim.

Po trzecie nie można zapominać, że spędzamy urlop w kraju o innej kulturze i religii. W krajach muzułmańskich nie toleruje się krótkich spódniczek i odkrytych ramion u kobiet. Należy o tym pamiętać szczególnie poza regionami turystycznymi, a już obowiązkowo w miejscach kultu religijnego.

Po czwarte wybierając się do Turcji należy uwzględnić dodatkową opłatę na lotnisku związaną z zakupem wizy (około 75 złotych). Wiza uprawnia nas do pobytu na terenie kraju przez trzydzieści dni od momentu jej wydania. Trzeba pamiętać również o tym, by nasz paszport był ważny minimum 60 dni dłużej niż czas pobytu. Od jakiegoś czasu możliwy jest zakup wizy przez internet jeszcze przed wyjazdem. Koszt jest wtedy nieco niższy, a ponadto nie musimy się martwić dodatkowymi kwestiami na lotnisku.

Po piąte dobrze jest mieć na uwadze zmianę czasu (przylatując do Turcji zmieniamy czas o godzinę do przodu). Należy o tym pamiętać, gdyż czas odlotu samolotu powrotnego do Polski jest podany zawsze w czasie lokalnym.

Turcja Egejska morze

Michał

Uwielbiam podróżować, aktywnie spędzać czas na łonie natury. Latem to oczywiście wakacje nad morzem, zimą snowboard i wypad do Czech. Preferuje wypady zarówno bliskie jak i te dalekie - moim największym marzeniem jest objechanie samochodem całego świata

Artykuły autora | Strona www autora

One Response to Turcja Egejska – Bodrum, Kusadasi – przepiękne widoki

  1. Adam pisze:

    Wspaniałe miejsce – ciepło (czasami za bardzo), co ważne hotele w Turcji to najwyższa klasa światowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: