Sylwestrowe bale za granicami – egzotyczne czy bliskie podróże?

sylwestermSylwestrowe bale za granicami

Bal sylwestrowy poza miejscem zamieszkania to coraz popularniejszy sposób na ten wyjątkowy okres w roku. Po Bożym Narodzeniu w wielu przypadkach nie ma problemu ze zorganizowaniem sobie przedłużonego urlopu, uwzględniającego także Sylwestra i Nowy Rok. A to stwarza możliwość wyjazdu zdecydowanie dalej i zabawienia się w zupełnie niekonwencjonalny sposób. Korzysta z tego coraz więcej par, chętnie Sylwestra poza domem spędzają też nowoczesne rodziny. A możliwości jest wiele – szczególnie popularne do tej pory były różnego rodzaju pensjonaty w górach, najlepiej ze SPA. W ostatnich latach rośnie jednak zainteresowanie zdecydowanie cieplejszymi miejscami na Ziemi, zwłaszcza że w Polsce zwyczajowo okres świąteczno-noworoczny raczej nie obfituje w wysokie temperatury czy słoneczną aurę. Dlatego modne staje się wybieranie cieplejszych, odleglejszych i bardziej egzotycznych miejscówek na witanie Nowego Roku. Szczególnie, że na całym świecie, bez względu na kulturę i wiarę, ten dzień obchodzony jest z równym namaszczeniem i bez względu na to, który hotel czy kurort na świecie wybierzemy w tym czasie, możemy być pewni, że Sylwestrowa gorączka będzie obecna także tam.

Inna pogoda i inny klimat

Ze względu na zimny polski klimat końca grudnia, trudno jest w naszych warunkach przeprowadzić bal na otwartym powietrzu. Zwyczajowe spotykanie się na miejskich skwerach o północy, by przywitać wspólnie nowy rok, odbywa się więc w kurtkach, rękawiczkach i szalikach. Dla wielu osób wizja spędzania balu w zamkniętej hali czy na dancingu, także nie wydaje się dostatecznie atrakcyjna. W tym okresie na świecie jest jednak pełno miejsc, bliżej i dalej położonych, które wcale nie mają tego problemu i umożliwiają przywitanie Nowego Roku na piaszczystej plaży, w krótkich spodenkach i sandałach, z drinkiem z palemką w dłoni. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób zastanawia się, gdzie polecieć, aby przyjemnie spędzić taki egzotyczny Sylwester.

grancanaria2

źródło: hiszpania.waw.pl

Możliwości jest wiele, a zdecydowana większość z nich dla Europejczyka oznacza konieczność latania samolotem. W dobie tanich linii lotniczych i rezerwowania biletów online znalezienie okazyjnej ceny na przelot nawet dla całej rodziny, nie jest wielkim wyzwaniem – zgodnie z zasadą, że dla chcącego nic trudnego. Jakie jednak kierunki brać pod uwagę? Z pewnością powodzeniem wśród miłośników ciepłej i słonecznej aury cieszy się Hiszpania oraz Portugalia. Są to kraje, które z całej Europy mają w tym okresie bodaj najciekawszą pogodę, a decydujące dla wielu turystów jest także to, że są to kraje na wskroś europejskie i odnalezienie się w tamtejszych obrzędach świętowania Nowego Roku nie sprawia nikomu z Europy problemu. Miasta takie jak Barcelona, Sevilla czy całe Wybrzeże Śródziemnomorskie, w tym okresie tętni życiem. Łatwo spotkać parady noworoczne i pokazy miejskiej sztuki, akrobatyki, muzyki i tańca. Są to niekiedy imprezy przypominające wielką fiestę, w stylu brazylijskiego karnawału. Jedynym minusem spędzania Sylwestra w tak dużych i popularnych miastach jak Madryt czy Porto jest jednak to, że oprócz wszystkich rodzimych mieszkańców na ulicę wylegną w tym czasie także tysiące innych turystów, tworząc ciężki do opanowania tłok.

Dalej znaczy inaczej

Niektórym marzy się jednak jeszcze dalsza noworoczna ucieczka, niż Hiszpania czy Portugalia. W krajach bardziej egzotycznych można napotkać bardzo różne formy świętowania tego dnia, niektóre z punktu widzenia przeciętnego Europejczyka, bardzo dziwaczne, inne po prostu interesujące. Dlatego miłośnicy odkrywania świata z pewnością docenią bardziej egzotyczne kierunki podróży, jak chociażby Wyspy Zielonego Przylądka. Kulturowo i językowo jest to Archipelag wciąż przynależący do Portugalii, chociaż oficjalnie jest to wolna Republika. Na Wyspach Zielonego Przylądka świętowanie Nowego Roku jest bardzo oryginalne, jako wypadkowa wierzeń afrykańskich i europejskich zwyczajów. A ponieważ Archipelag położony jest w sercu Oceanu Atlantyckiego, wiele obrzędów związanych jest właśnie z wodą i jej magiczną mocą oczyszczania. Na wyspie Santiago czy Maio coraz częściej lądują samoloty z turystami, którzy cenią sobie fakt, że nawet pod koniec grudnia średnia temperatur nie spada tam poniżej 23 stopni, a opady są praktycznie niespotykane.

źródło: freeimages.com

źródło: freeimages.com

Kolejnym gorącym kierunkiem, w którym panuje zupełnie inna kultura, a przez to także inaczej świętuje się Nowy Rok, są kraje północnej Afryki. Szczególnie ulubione przez turystów tak w sezonie jak i po za nim są naturalnie Tunezja i Maroko. Oferują one przede wszystkim szalenie atrakcyjne ceny pobytu w najbardziej luksusowych apartamentach. Pamiętać trzea, że pomimo wysokich temperatur, dla hotelarzy czy restauratorów z Marrakeszu chociażby grudzień i styczeń o dość niemrawy okres. Z tego względu wzrost zainteresowania takimi noworocznymi wypadami turystów z Europy, Azji i Ameryki, w regionach turystycznych odbierane jest jako dodatkowa w roku okazja na szybkie zarobienie. Dzięki temu w hotelach ceny są niskie, w restauracjach i pubach również. Praktycznie każdy hotel, motel i pensjonat w Maroku w tym czasie organizuje jakieś mniejsze lub większe eventy dla swoich zakwaterowanych gości, dzięki czemu dla przybyłych cała zabawa sylwestrowa może okazać się śmiesznie tania.

źródło: freeimages.com

źródło: freeimages.com

Michał

Uwielbiam podróżować, aktywnie spędzać czas na łonie natury. Latem to oczywiście wakacje nad morzem, zimą snowboard i wypad do Czech. Preferuje wypady zarówno bliskie jak i te dalekie - moim największym marzeniem jest objechanie samochodem całego świata

Artykuły autora | Strona www autora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: