Santorini

Santorini

 

Santorini to grecka wyspa położona na Morzu Egejskim, znana również pod nazwą Santoryn, w starożytności zaś nosiła miano Thira. Wyspa ta ma charakter wulkaniczny i jednocześnie wraz z innymi niewielkimi wysepkami tworzy urokliwy archipelag (archipelag Cykladów), który cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

 

Santorini

Santorini, źródło: freeimages.com

Wyspa Santorini – wraz z innymi tworzącymi archipelag Cykladów – powstała w wyniku zatopienia innej wyspy ? Strongili. Thira to największa z pozostałości. Jej współczesna nazwa, czyli Santorini, pochodzi od imienia św. Ireny (Saint Irene).

 

Choć omawiana tu wyspa jest dość niewielka, można wymienić szereg atrakcji turystycznych, które warto tu zobaczyć. Przede wszystkim należy zahaczyć o Oię ? najchętniej odwiedzane miasto tej wyspy. Można tu zobaczyć wiele zabytkowych i bogato zdobionych budynków, które niegdyś należały do samych kapitanów statków i okrętów greckich. Kilkanaście kilometrów od tego miasta leży Fira, czyli stolica Santorini i druga najchętniej odwiedzana miejscowość Santorini. Tam przede wszystkim warto odwiedzić Stary Port, do którego prowadzi kolejka linowa lub bardzo długie schody. Fira to również zachwycające widoki, Ortodoksyjny Sobór Metropolitalny, Katolicka Katedra Santorynu oraz wiele ciekawych muzeów.

 

santorini

Santorini, źródło: freeimages.com

Miłośnicy biernego odpoczynku z pewnością zachwycą się Czerwoną Plażą, na której znajduje się piasek w kolorze czerwonym (od wulkanicznego żwirku) lub niezwykłą Białą Plażą, na którą można dostać się jedynie za pomocą łódki. Koniecznie trzeba też zobaczyć antyczne ruiny miasta Thery. A to wszystko to jedynie część atrakcji tej greckiej wyspy.

 

santorini

Santorini, źródło: freeimages.com

Więcej o Santorini: grecja.org.pl/santorini

Autor: Michał

Uwielbiam podróżować, aktywnie spędzać czas na łonie natury. Latem to oczywiście wakacje nad morzem, zimą snowboard i wypad do Czech. Preferuje wypady zarówno bliskie jak i te dalekie - moim największym marzeniem jest objechanie samochodem całego świata

Wpisy autora | Strona internetowa

One Response to Santorini

  1. Adam pisze:

    Wspaniała wyspa, chyba najpiękniejsza w całej Grecji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: