Madryt – stolica Hiszpanii – atrakcje turystycze

Początki historii miasta datowane są na IX wiek naszej ery, kiedy powstała twierdza obronna na brzegu rzeki Manzaneres. Powstałe przy twierdzy miasteczko przez dziesiątki lat zmieniało właścicieli. Dopiero około XIV wieku zaczęła wzrastać jego ranga. Wtedy bowiem rozwinął się handel, głównie dzięki pobliskiej rzece, a następnie przeniesiono tu stolicę z Toledo. Zmiana ta przyczyniła się do gwałtownej rozbudowy miasta oraz wzrostu znaczenia politycznego na arenie międzynarodowej. W tysiąc dziewięćset trzydziestym pierwszym roku Madryt został stolicą Drugiej Republiki Hiszpańskiej i mimo licznych zawirowań politycznych w kraju, pozostał nią do dziś.

Madryt zabytki

Madryt jest miastem łączącym w sobie nowoczesne osiedla mieszkaniowe, siedziby wielkich firm i zagranicznych koncernów z zabytkowymi fontannami, świątyniami i placami z pięknie zagospodarowaną zielenią. Turyści mają tutaj nieograniczone pole możliwości do spędzenia wolnego czasu. Mogą spacerować wąskimi uliczkami i podziwiać wspaniałą architekturę miasta, odpoczywać w małych kawiarenkach, delektując się pyszną kawą, kosztować tradycyjnych potraw w eleganckich restauracjach, zwiedzać muzea, a nocami dyskoteki.

Od wielu wieków rozwija się tutaj kultura i sztuka, ale też handel i biznes, co wpływa na rangę miasta w Europie. W ciągu roku do miasta przybywa ponad siedem milionów osób, by na własne oczy podziwiać jedną z najbardziej znanych, europejskich metropolii.

Rozrywka – puby i dyskoteki

Dla młodych turystów główną rozrywką w hiszpańskiej stolicy są jej niezliczone restauracje, bary i dyskoteki. Miasto zaczyna tak naprawdę tętnić życiem dopiero, gdy zapada zmrok. Ulice przepełnione są młodzieżą z całego świata, wszędzie słychać muzykę, śmiech i gwar. Do najpopularniejszych klubów muzycznych należą:

– Palacio Gaviria: klub zaskakuje swoimi wnętrzami, gdyż urządzony został w zabytkowym pałacyku; dobra muzyka, sztuka i zabytkowe wnętrza nadają mu niecodziennego klimatu.

– Kapital: to aż siedem poziomów doskonałej zabawy. Klub oferuje swoim gościom różnorodną muzykę na wybranych parkietach, a także karaoke. Jest to jeden z najnowocześniejszych klubów w całej Hiszpanii.

– Joy Eslava: klub znany w całej Europie, oblegany każdego dnia przez tłumy ludzi, oczekujących zabawy w najlepszym wydaniu. Lubiany zarówno przez turystów, jak i miejscowych, a także światowej sławy celebrytów.

Ciekawostką jest, że większość madryckich dyskotek otwiera swe drzwi dopiero około północy. W Polsce parkiety pękają w szwach już od dwudziestej drugiej, w Hiszpanii przesuwa się ten moment na sam środek nocy.

Jedzenie – restauracje i kawiarnie

Będąc w Mardrycie, koniecznie trzeba wybrać się do jednej z restauracji w centrum miasta i zakosztować w tradycyjnych regionalnych smakach. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku niecodziennej godziny otwierania dyskotek, tak i w przypadku restauracji można się zdziwić, gdyż duży, porządny posiłek na wzór naszego obiadu, jada się tutaj dopiero około godziny dwudziestej. Wtedy też otwiera się większość restauracji. Nie znaczy to jednak, że w ciągu dnia nie ma szansy na dobry posiłek na mieście. Przez cały dzień pootwierane są liczne bary tapas, serwujące przekąski – tradycyjne szynki, kiełbasy, tortille, sałatki i sery, a ponadto doskonałe wina i likiery.

Kuchnia w Madrycie cechuje się wyrafinowaniem i wyszukanymi potrawami. Szefowie kuchni zaskakują nawet najbardziej wymagające podniebienia, łącząc tradycyjne, lokalne potrawy z nowymi smakami z kuchni międzynarodowej. Każdy z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie.

Znanymi, typowo madryckimi daniami są zarówno dania rybne jak na przykład bacalao, czy besugo al horno, czyli ryba w cytrynach, jak i mięsne – różnego rodzaju gulasze i mięsa peklowane w słonej wodzie. Popularne są również owoce morza, choć tych nie można nazwać tradycyjnymi. Warto odwiedzić takie restauracje jak: El Botin, El Buey, Champagnerie Gala i wiele, wiele innych.

Ceny dań są bardzo zróżnicowane, zależnie od popularności i prestiżu lokalu oraz dania, które wybierzemy z karty. Tradycyjnie do posiłku podawane jest wino lub bardzo popularne hiszpańskie piwo San Miguel.

Madryt zabytki

Atrakcje – muzea, zabytki, ogrody

Madryt jako wielowiekowa stolica państwa może się poszczycić sporą liczbą zabytkowych budynków, fontann i mostów. Ponadto znajduje się tutaj wiele różnego rodzaju muzeów, przybliżających turystom historię miasta, zwyczaje mieszkańców i szeroko pojętą kulturę regionu.

Koniecznie odwiedzić trzeba jedno z ważniejszych muzeów w Eurpie – Museo Nacional del Prado. Warto również zajrzeć do Museo Nacional de Antropoliga, albo Museo Sorolla. W każdym z nich dowiemy się czegoś nowego i zgłębimy wiedzę o Madrycie, a także całej Hiszpanii.

W samym centrum miasta na owalnym placu mieści się Brama Słońca, czyli Puerta del Sol. Od tego miejsca mierzy się wszystkie odległości w Hiszpanii, gdyż jest to tak zwany „kilometr zero”.

Oznaczony jest płytą wmurowaną w chodnik. Na placu znajduje się również charakterystyczny posąg – niedźwiedź zjadający owoce z drzewa – tan sam, którego znamy z herbu miasta. Rzeźbę herbu również można podziwiać w niedalekiej okolicy placu.

Bardzo popularnymi miejscami, odwiedzanymi często przez zagranicznych turystów są Pałace: Królewski z XVIII wieku, Pałac Senatu, Pałac Kongresowy i Pałac Sprawiedliwości. Wszystkie wspomniane budowle zachwycają swoimi monumentalnymi kształtami i wielowiekową historią. Interesujące są także katedry i kościoły, na przykład: katedra San Isidoro el Real, katedra Almudena, piętnastowieczny kościół San Pedro el Real, a także klasztor Descalzas Reales, datowany na XVI wiek. Charakterystyczną budowlą stolicy jest sławna Puerta de Alcalá – potężna brama z granitu, wykończona białym marmurem. Pomnik został ukończony w 1778 roku i od tamtego czasu zachwyca swym klasycystycznym stylem.

Chcąc odpocząć od miejskiego zgiełku warto wybrać się do jednego z licznych parków na terenie miasta. Jednym z bardziej znanych i zarazem największym parkiem w Madycie jest park Casa de Campo ze sztucznym jeziorem, punktami widokowymi i parkiem rozrywki z kolejką linową. Warto wybrać się również do Parku Retiro, który w przeszłości pełnił funkcję ogrodów królewskich. Dziś nadal zachwycająca różnorodnością kwiatów, zabytkowymi budowlami i jedyną w swoim rodzaju architekturą ogrodową.

Michał

Uwielbiam podróżować, aktywnie spędzać czas na łonie natury. Latem to oczywiście wakacje nad morzem, zimą snowboard i wypad do Czech. Preferuje wypady zarówno bliskie jak i te dalekie - moim największym marzeniem jest objechanie samochodem całego świata

Artykuły autora | Strona www autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: