Jezioro Balaton – węgierskie morze

Jeszcze trzydzieści lat temu wyjazd nad Balaton był marzeniem każdego Polaka. Później wszystko się zmieniło, wypoczynek na Węgrzech stał się passe. Stanowił on jedynie przystanek na drodze do Chorwacji. Obecnie Węgry powoli stają się modnym kierunkiem, do którego coraz częściej zaglądają obcokrajowcy z całego świata – Balaton bowiem w ciągu ostatnich lat wypiękniał.

Jezioro Balaton z lotu ptaka przypomina wąski i długi pas zieleni. Akwen charakteryzuje niski poziom wody, jej przejrzystość, i wysoka – jak na tego typu zbiorniki wodne – temperatura. Praktycznie od zawsze jego przeciwległe brzegi odznaczały się różnorodnością. Teraz jednak mieszkańcy obu brzegów zabiegają o względy turystów.

Brzeg Balatonu

Kilka faktów

Balaton nie bez znaczenia jest nazywany węgierskim morzem, to największe jezioro błotne Europy. Długość całej linii brzegowej wynosi aż 230 km, co można porównać do granic sporej wielkości miasta. Balaton ma 77 km długości, osiągając w najwęższym miejscu „zaledwie” 1,5 km szarości, a w najszerszym 12 km. Jest stosunkowo płytki, gdyż średnia głębokość to 3,6 metra. Powoduje to, że temperatura wody latem sięga nawet 27 stopni.

Poza otaczającymi jezioro pięknymi plażami, oraz nowoczesnymi kurortami, znajdują się tam również porty. Balaton ma bowiem swoją flotę, która gdy wieją północno-zachodnie wiatry, nierzadko musi się mierzyć z 2 metrowymi falami.

wwieczór nad Balatonem

Po każdej stronie znaleźć można inne atrakcje

Nad Balatonem praktycznie w każdym miejscu można odpoczywać w cieniu winnic. Natomiast różnorodny krajobraz obu brzegów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oba brzegi jeziora różnią się od siebie diametralnie i oferują inne atrakcje. Południowe wybrzeże jest płaskie i trawiaste, właśnie dlatego jest to niekończący się ciąg kurortów oraz plaż. Urokliwa stolica Siófoku cieszy się opinią rodzinnej i tańszej od północnej, dzięki temu przyciąga rzesze turystów.

Balaton, raj dla morsów

Natomiast na północnym brzegu znajdują się zielone wzgórza oraz wygasłe wulkany. Wczasy w stolicy regionu Balatonfüred powinni wybrać miłośnicy czynnego odpoczynku. Znajduje się tam bowiem nie tylko wiele zabytków – ten region zachwyca bogactwem krajobrazów.

Niezależnie od wyboru brzegu, Balaton zachwyca odcieniem wody. To łagodna zieleń, która mieni się wieloma kolorami niebieskiego. Wybierając się na spacer wzdłuż brzegu, warto obserwować taflę wody. Jeżeli akurat słońce będzie padało pod właściwym kątem, może uda się ujrzeć tzw. Srebrny Most – białą poświatę, tak charakterystyczną dla tego miejsca.

Michał

Uwielbiam podróżować, aktywnie spędzać czas na łonie natury. Latem to oczywiście wakacje nad morzem, zimą snowboard i wypad do Czech. Preferuje wypady zarówno bliskie jak i te dalekie - moim największym marzeniem jest objechanie samochodem całego świata

Artykuły autora | Strona www autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: