Oferta
Hotel Fedra - Grecja - Kefalonia Cena od 990 zł | Memento Kassiopi Resort - Grecja - Korfu Cena od 1900 zł

Jezioro Bajkał

Jezioro Bajkał – syberyjskie morze

Bajkał nazywany jest także syberyjskim morzem. Jest to jezioro tektoniczne, położone w Rosji.

O wyjątkowości Bajkału świadczy fakt, że jest ono najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie.

Bajkał

SeaWiFS Project, NASA/Goddard Space Flight Center, and ORBIMAGE [Public domain], via Wikimedia Commons

Rozciąga się on na powierzchni 636 km (szerokość maksymalna to aż 79 km!). Wokół Bajkału rozciąga się pasma górskie (np. Góry Bajkalskie na północno – zachodnim brzegu, Góry Przymorskie i Góry Barguzińskie). Mówi się, że Bajkał może mieć więcej niż 25 mln lat. Do Jeziora Bajkał wpływa aż 336 rzek, natomiast wypływa tylko 1 – Angara.

Bajkał

Andrzej Barabasz (Chepry) (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

Jezioro Bajkał charakteryzuje bardzo duże bogactwo fauny i flory. przyjmuje się, że jest to około 2630 gatunków roślin i zwierząt. Wiele z nich są gatunkami unikatowymi, których nie spotkamy w żadnym innym miejscu na kuli ziemskiej.

Ze względu na piękne widoki i bogactwo roślin i zwierząt stał się on jednym z najciekawszych miejsc w Rosji, zdecydowanie wartym odwiedzenia.

Jak dojechać?

Najlepszym środkiem transportu, aby dostać się nad Jezioro Bajkał będzie kolej transsyberyjska z Moskwy. Taka podróż trwa aż 5 dni i może być bardzo ciekawym sposobem na poznanie historii życiowych pozostałych pasażerów, nawiązanie ciekawych znajomości z ludźmi z różnych części świata i przeżycie niezapomnianej przygody. koszt biletu to około 500 zł. Docelową stacją kolei transsyberyjskiej jest Irkuck. Od Jeziora Bajkał dzieli nas jeszcze 70 km. Trasę tę bez problemu przemierzymy lokalnym autobusem (cena biletu to około 10 złotych). Jeśli masz możliwość podróży samochodem, przygotuj się na to, że syberyjskie drogi są w naprawdę kiepskim stanie.

Jeśli chciałbyś taką podróż przebyć szybciej, możesz dostać się do Irkucka samolotem. Możesz wybrać także lot do Ułan Ude, skąd bez większego problemu dostaniesz się nad Bajkał.

Bajkał

By user:InvictaHOG (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Woda zimna jak lód

Nie nastawiaj się raczej na długie pływanie w Bajkale. Woda w tym jeziorze jest zimna jak lód i nawet w letnich miesiącach nie przekracza kilku stopni Celsjusza. Dzieje się tak, ponieważ jezioro jest bardzo głębokie a do tego ze wszystkich stron otoczone górami. Wysokie szczyty skutecznie zatrzymują promienie słoneczne, które nie są w stanie należycie ogrzać wody.

Pogoda nad jeziorem bardzo szybko się zmienia. Zdarza się, że spokojna przed chwilą tafla zaczyna się pienić i falować, co czasem może zagrozić zdrowiu i życiu rybaków.

Samo zanurzenie w Bajkale dla niektórych będzie z pewnością nie lada wyczynem. Jeśli lubisz egzotyczne wakacje, ciepłą wodę i palące słońce, zapewne urlop nad Jeziorem Bajkał nie przypadnie Ci do gustu.

Woda w jeziorze jest czysta i bardzo przejrzysta. Stojąc w nim, zanurzony aż po szyję z łatwością dostrzeżesz swoje stopy. Wyjątkowa przejrzystość to zasługa mieszkających w wodach jeziora skorupiaków, które żywią się mikroorganizmami odpowiedzialnymi za zabarwianie wody.

Pamiętaj też o tym, że temperatury powietrza po zmroku bardzo się zmniejszają. Nawet podczas letnich, gorących miesięcy, kiedy zajdzie słońce, temperatura może spaść nawet do 0 stopni!

Bajkał zima

By Herda (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Potrawy, których koniecznie musisz spróbować

Odpoczywając nad Jeziorem Bajkał, koniecznie spróbuj ryby, która nie występuje w żadnym innym miejscu na świecie – omula bajkalskiego. No niewielkie rybki (ok 20 cm) ma bardzo delikatny smak i jeszcze naprawdę przepyszna. Z 2 strony trudno się temu dziwić, żyje przecież w idealnie czystej wodzie.

Omul

Jan van der Crabben (Own work) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Gdzie się zatrzymać

Za nocleg w hotelu przy jeziorze trzeba zapłacić co najmniej 100 za osobę zł. Zdecydowanie tańszą opcją jest nocleg w hostelu. Za noc zapłacimy z reguły od 20 do 70 zł.

Zanim zarezerwujesz nocleg, warto zorientować się, w których miejscach warto się zatrzymać. Nawet jeśli Twoi znajomi nie podróżują powszechnie na Syberię, dzięki internetowi nie powinieneś mieć większych problemów z nawiązaniem kontaktu z osobami, które już odbyły taką podróż. To właśnie one stanowią zazwyczaj najlepsze źródło informacji.

Jeśli chcesz poczuć prawdziwy smak Syberii, i wsiąknąć nieco w miejscowe życie, warto wybierać mniejsze pensjonaty, albo prywatne kwatery, które oferują zdecydowanie niższe ceny.

Jeśli zależy Ci na spokoju, ciszy, delektowaniu się przyrodą, niekoniecznie w towarzystwie innych, hałaśliwych ludzi zrezygnuj z noclegu w Listwiniance. Jest to wieś 70 km od Irkucka, stanowiąca bardzo popularny punkt na mapie wielu turystów. Znajdziesz tam puby, kolorowe kiczowate stragany, hałas i okrzyki turystów, wymieszane z zachęcającymi krzykami miejscowych, nawołujących do skorzystania z różnych usług – rejsu statkiem, zrobieniu pamiątkowego zdjęcia, zakupu towarów etc.

Jak spędzać czas i co zobaczyć

Otoczenie Jeziora Bajkał będzie doskonałym pomysłem na spędzanie czasu dla wszystkich, którzy lubią piesze wędrówki z plecakiem. Na Syberii doskonale poczują się globtroterzy oraz osoby, uprawiające np. nordic walking. Po jeziorze z powodzeniem można żeglować, pływać łódką, a w czasie zimy, kiedy jezioro jest zamarznięte można spacerować po jego powierzchni. Warto wiedzieć, że Bajkał zamarza już w listopadzie a topnieje w kwietniu. Oczywiście zmienia się to, jeśli zima jest wyjątkowo długa i mroźna. Tereny leśne wokół Bajkału wchodzą w skład parków narodowych, co jest gwarancją prawdziwego piękna natury, nie tkniętej ludzką ręką.

Andrzej Barabasz (Chepry) (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

Andrzej Barabasz (Chepry) (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

Urlop nad Bajkałem będzie doskonałym pomysłem dla osób, które chcą uciec od cywilizacji i spędzić czas na łonie natury, nie skażonej cywilizacją i postępem technicznym.

W Iwołdze Górnej, nad jeziorem znajduje się największy w Rosji ośrodek buddyjski. To aż cztery świątynie, instytut oraz muzeum sztuki buddyjskiej. Jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Kończąc podróż koleją transsyberyjską w Irkucku warto zatrzymać się na dłużej w tym mieście. Znajdziemy tam wiele hoteli, już od 25-30 złotych za dobę. W Irkucku warto zobaczyć piękną, znajdującą się w centralnym punkcie miasta cerkiew. Miasto jest ciekawym połączeniem nowoczesnego designu z budynkami z czasów ZSRR.

Bardzo ciekawym, zwłaszcza dla Polaków punktem na mapie Syberii może być, założona przez Polaków wioska Wierszyna w 1910r. Cała większość jej mieszkańców do tej pory mówi po polsku! W Wierszynie nie ma telefonów a autobus przyjeżdża tu tylko raz w tygodniu. Żyjąc w czasach tak rozwiniętej cywilizacji, ciężko wyobrazić sobie, że gdziekolwiek istnieje jeszcze miejsce takie jak Wierszyna.

Mówi się, że w porównaniu do innych syberyjskich wiosek, to właśnie w Wierszynie panuje największy ład i porządek, a ludzie są „porządni”, w przeciwieństwie do pozostałych mieszkańców tych terenów, którzy nie mają zbyt pochlebnej opinii.

Miejscem, które koniecznie należy zobaczyć jest także wyspa Olchon. Wydmy, znajdujące się na wyspie podczas wysychania piasku wydają z siebie specyficzne dźwięki. Zjawisko to nazywane jest śpiewającymi piaskami.

Bajkał

By de:Benutzer:Sansculotte (Own work) [CC BY-SA 2.0 de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons

Jezioro Bajkał jest zdecydowanie kierunkiem wartym odwiedzenia. Ze względu na szereg walorów staje się coraz bardziej popularnym miejscem urlopu a także weekendowego wypoczynku. Jeśli cenisz sobie spokój, ciszę i nieskalaną przyrodę, okolice Jeziora Bajkał mogą być dla Ciebie doskonałym miejscem, aby naładować akumulatory i zregenerować ciało i umysł.

Autor: michal

%d bloggers like this: