Minorka

W zgodzie z naturą
Pomiędzy tętniącymi życiem turystycznym wyspami archipelagu leży niewielka wyspa, niepozorna i często omijana przez turystów – Minorka. To, że nie należy do najczęstszych szlaków turystycznych nie oznacza bynajmniej, że nie jest warta uwagi, bo jest dokładnie na odwrót. Szalenie inspirująca, pełna intymności i tajemnic sprawia, że jest najosobliwszym miejscem w rejonie śródziemnomorskim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA źródło: freeimages.com

Jej niewielka powierzchnia, w kształcie rogala, którego krańcowe miasta są oddalone od siebie o zaledwie 45 km sprawia wrażenie przytulności. Polityka mieszkańców sukcesywnie jest prowadzona w kierunku utrzymania stanu jak najbardziej zbliżonego naturze i historii. Świadczy o tym fakt, że ponad 70% wyspy to rezerwat biosfery UNESCO, a lokalne władze bardzo wnikliwie kontrolują przemysł turystyczny. Wyspa nie oferuje wielu hoteli, jednak to absolutnie nie utrudnia znalezienia na niej wolnych miejsc. Największymi i znaczącymi miastami, są wspomniane przeciwległe – na wschodzie Mao, któa jest aktualną stolicą wyspy i na zachodzie Ciutadella, która kiedyś pełniła tę zaszczytną i reprezentacyjną rolę. Pozostałe miejscowości są niewielkimi i zaliczanymi do rolniczych. Faktycznie wnętrze Minorki to przede wszystkim malownicze pejzaże, pola, uprawy i niebywale piękne zabudowania. Rozliczne miejsca widokowe, ścieżki idealne do pieszych wycieczek i bliskość do plaży to kolejne, niezbite atuty wyspy. Przechadzając się po uliczkach Ciutadelli można odnieść wrażenie, jakby przeniosło się w czasie wprost do bajkowej rzeczywistości. Kamienice świecą nienaganną bielą, którą dopełniają prześliczne, drewniane okiennice.

minorka2 źródło: freeimages.com

Klimat jest iście sielski, nader spokojny i zachęcający do poznania ciekawej historii wyspy. Urokliwy i niebywały jest charakter jakim żyją miasteczka wyspy. Za dnia, w czasie sjesty pełne ciszy, wieczorem ożywają mieniąc się kolorami. Z rozlicznych, niedużych restauracji wypływa woń lokalnych specjałów, których nie można nie spróbować. Osoby uwielbiające długie spacery połączone z niebywałymi widokami powinny skorzystać ze szlaku prowadzącego wkoło wyspy, a przynajmniej przejść określoną jego część. Na wyspie nietrudno odkryć miejsca, w których ludzka ręka nie poprawiała natury. Są też i takie, w których widać wpływ kolonii brytyjskiej, a także można zagłębić się w historię starożytności. Wielbicielom lokalnych napojów wyskokowych powinno się spodobać w wytwórni dżinu Xoriguer, w której to produkowane są również inne alkohole – degustacja zapewniona. Minorka to wyspa wprost czarodziejska, owiana delikatną tajemnicą i zapraszająca swoim naturalnym pięknem

Artykuły, oferty Minorka

No results were found for your request!