Formantera

Na Formenterze wszędzie jest blisko

Czwarta co do wielkości wyspa Balearów to Formentera. Jej powierzchnia wynosi 82 km2. Choć wyspa to niewielka, to jednak zaliczana jest do jednych z najpiękniejszych na Morzu Śródziemnym. Długa i wąska – ma 20 km długości, a w najwęższym miejscu tylko 2 km – obfituje w piękne, rozległe piaszczyste plaże, rozciągające się nad lazurową wodą Morza Śródziemnego. Niektórzy uważają, że Formentera można porównać z wyspami Polinezji.

            Do najchętniej odwiedzanych plaż należą Es Pujols i Platja de Migjorn. Pierwsza z nich jest bardziej rozrywkowa – często są urządzane dyskoteki czy inne fiesty. Platja de Migjorn należy do bardziej spokojnych. Jest tu cicho i bezpiecznie. Ta plaża to znakomita propozycja dla rodzin z dziećmi. Plaże Formentery upodobali sobie także naturyści, których można często spotkać.

            Plaże to tylko jedna z atrakcji. Wyjątkowo czysta i przejrzysta woda, w której żyje mnóstwo zwierząt i roślin sprawia, że uwielbiają tu przyjeżdżać miłośnicy nurkowania. Licznie pojawiają się też suflerzy i windsurferzy. Nie tylko oni docenili to niespotykane gdzie indziej bogactwo. UNESCO, aby chronić te zasoby, wpisało Formenterę i otaczające ją wody na Listę Światowego Dziedzictwa. Wyspę porastają nie tylko rośliny słonolubne, ale też są piękne gaje figowe, migdałowe i piniowe.

            Głównym miastem Formentery jest Sant Francesc de Formentera. To ciekawe i bardzo stare miasto. Znajduje się tu kaplica romańska z XIV wieku i piękny kościół. Zwiedzając miasto nie można zapomnieć o interesującym muzeum etnograficznym i o wizycie w Es Mirador, punkcie widokowym, skąd rozciągają się niesamowite widoki nie tylko na Formenterę, ale też na inne wyspy Balearów. Dużą ciekawostką dla turystów są dwa słone jeziora na północy wyspy. Przed laty wydobywano z nich sól tradycyjnymi metodami.

Formentera jest pokryta siecią kamienistych polnych dróg. Dlatego do jej poznawania najlepszy jest zwykły rower. Dzięki temu możemy tę niewielką wyspę poznać i zachwycić się jej zwykłym urokiem, korzystając przy tym ze słońca i wyjątkowo czystego powietrza

Artykuły, oferty Formantera

No results were found for your request!