Costa de la Luz

Kraina słońca, plaż i wiatru

Gdy planując wakacje, marzysz o słońcu, to zastanów się nad Costa de la Luz. Ten turystyczny region w Hiszpanii jest znany z tego, że przez większą część roku świeci tu słońce. Ponad trzy tysiące godzin słoneczny rocznie – nic dziwnego, że to wybrzeże, ciągnące Siudo Gibraltaru do ujścia Gwadiany, nazwano właśnie Costa de la Luz, czyli Wybrzeżem Światła. Gdy do tego dodać piękne, rozległe plaże, pokryte najczęściej złotym lub białym piaskiem, nie ma co się dziwić, że wielu turystów chętnie odwiedza ten rejon. Charakter plaż bywa różny. Jedne są otwarte na Atlantyk, inne znajdują się w romantycznych zatoczkach, często otoczonych wysokimi, malowniczymi klifami. Samo wybrzeże robi nieraz wrażenie bardzo dzikiego i surowego, ale też romantycznego.

            Costa de la Luz to również stolica sportów wodnych i nie tylko. Tarifa to nieformalna stolica wiatru w Europie. Znakomite warunki wietrzne pozwalają uprawiać tu przeróżne sporty, do których potrzebny jest wiatr. Paralotniarze, serferzy, wind- i kitesurfingowcy mają tu świetne warunki do startów. Początkujący mogą skorzystać z licznych szkół i wypożyczalni sprzętu.

            Turyści mogą tu nie tylko plażować i uprawiać sporty. Bardzo popularne są rejsy statkami, podczas których obejrzeć można stada delfinów, wielorybów i orek. To atrakcja dla małych i dużych, bo wspaniałe akrobacje delfinów na wolności oraz biało-czarne orki to widok, który zapamiętuje się na zawsze. Respekt i podziw wzbudzają też wielkie wieloryby.

            Pamiętać trzeba, że Costa de la Luz to część Andaluzji. A to oczywiście konieczność odwiedzenia Sewilli i Kadyksu, dwóch wspaniałych miast o niepowtarzalnej architekturze. W Sewilli znajduje się jeden z największych na świecie kościołów – katedra Najświętszej Marii Panny. Polacy obowiązkowo powinni odwiedzić Gibraltar, gdzie zginął wielki Polak, gen. Władysław Sikorski. Dla dorosłych jest też specjalna atrakcja. W Jerez de la Frontera wytwarza się wino sherry. Ten znakomity napitek trzeba koniecznie zdegustować w miejscu jego powstawania, bo pity w andaluzyjskim słońcu smakuje niepowtarzalnie.

Artykuły, oferty Costa de la Luz

No results were found for your request!