Cabrera

Przyrodnicze cuda na Cabrerze

Baleary to archipelag na Morzu Śródziemnym. Jedną najpiękniejszych jego wysp jest Cabrera. To wyjątkowe miejsce pod względem przyrodniczym jest obecnie chronione w formie Morsko-Lądowego Parku Narodowego Cabrera. Niezwykłość tego miejsca podkreśla fakt, że na wyspie mieszka tylko 50 osób, a każdy pobyt innych osób i każde nurkowanie w jej pobliżu musi być wcześniej zgłaszane i uzgadniane.

[caption id="attachment_28743" align="aligncenter" width="800"]cabrera źródło: wikipedia.org[/caption]

Sama Cabrera jest niewielka i razem z innymi małymi wysepkami tworzy ciekawy Archipelag Cabrera, będą częścią Balearów. Przyroda samej wyspy, a szczególnie otaczających ją wód jest wprost oszałamiająca. Niesamowite wprost bogactwo ryb i innej fauny morskiej, a także liczne kolonie ptaków zamieszkujące ląd sprawiły, że Hiszpania zdecydowała się objąć Cabrerę ochroną. Nie wolno tu nurkować bez zezwolenia, a łowienie ryb jest całkowicie zakazane.

 Jednak nie zraża to chętnych do zwiedzania wyspy. Wycieczki są z reguły tylko jednodniowe, bo na wyspie nie ma hoteli. Cały ruch turystyczny jest bardzo mocno monitorowany. Jeśli już jednak uda wam się pojechać na Cabrerę, to koniecznie weźcie maskę do nurkowania. W wyznaczonych specjalnie do turystycznego nurkowania miejscach, czyli w Cala Galiota i Es Dimoni, można zobaczyć, jak bogate jest tu morskie życie. Ponad 200 gatunków ryb i kręgowców o przeróżnych kształtach i kolorach zachwyca każdego, kto choć przez chwilę miał możliwość przyjrzeć się tej morskiemu rajowi. Jednym z cudów wyspy jest Niebieska Grota, do której wpływa się łodzią. Kolor wody i wpadające tu popołudniem promienie słońca oczarowują każdego, kto ją odwiedzi.

Cabrera jest porośnięta w większości krzewami, tworzącymi gęste miejscami zarośla. Występują tu też endemiczne gatunki roślin. Ciekawostką są ruiny zamku, który miał za zadanie chronić wyspę przed śródziemnomorskimi piratami. Warto zajrzeć do miejscowego muzeum, gdzie można poznać nie tylko faunę i florę wyspy, ale i jej historię. Historia Cabrery ma też mroczną kartę. W czasie wojen napoleońskich mieścił się tu obóz jeniecki. Wyjątkowo spartańskie warunki sprawiły, że z 9000 francuskich jeńców, cztery lata niewoli przeżył tylko 3600.

Artykuły, oferty Cabrera

No results were found for your request!