Oferta
Hotel Fedra - Grecja - Kefalonia Cena od 990 zł | Memento Kassiopi Resort - Grecja - Korfu Cena od 1900 zł

Kos

Wyspa Kos

Kos to nieduża, piękna wyspa w archipelagu Sporadów Południowych, należąca do Grecji, choć bliżej jej do tureckich wybrzeży. Cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata, przyciągając ich piaszczystymi plażami, górami, bujną zielenią i łagodnym klimatem. Nie jest jednak tak popularna jak Kreta, czy Korfu, co pozwala uniknąć tłumów plażowiczów i wypocząć od zgiełku dużych kurortów turystycznych.

Charakterystyka wyspy Kos

Całkowita powierzchnia wyspy Kos to około dwieście dziewięćdziesiąt kilometrów kwadratowych, na które składają się pola uprawne, góry i tereny w pełni oddane turystom. Niewielka powierzchnia Kos sprzyja pieszym wędrówkom, ale przede wszystkim przejażdżkom na skuterach, czy rowerach. Całą wyspę skuterem przejechać można w niecałą godzinę, podziwiając piękną przyrodę, błękitne wody Morza Egejskiego i liczne zabytki historyczne, świadczące o kulturze rozwijającej się na tych terenach przed wielu laty.

Największe miasto wyspy, stanowiące centrum turystyczne z licznymi restauracjami, kawiarniami i sklepami z pamiątkami też nazywa się Kos. To tam znajduje się największa liczba hoteli i atrakcji dla wczasowiczów. Jedną z nich jest główny port wyspy.

Kos jest nowoczesnym miastem, w którym przemieszane są elementy architektury nowoczesnej, antycznej, bizantyjskiej, a nawet średniowiecznej. Na terenie miasta cały czas prowadzone są prace wykopaliskowe – archeolodzy wydobywają spod ziemi antyczna Agorę – dawne centrum życia społecznego i kulturalnego wyspy.

Zwiedzając Kos zauważymy, że poza miastem większość terenów zajmują małe wioski rybackie i rolnicze. Uprawa owoców i warzyw stanowi drugie, zaraz po turystyce, źródło dochodu wyspiarzy.

Na Kos uprawiane są głównie oliwki, figi i winogrona, ale też pszenica i kukurydza. Pozwala na to łagodny, momentami upalny, jednak umiarkowany klimat.

Kos Grecja

Zabytki architektoniczne Kos

Wybierając się w podróż na wyspę, koniecznie trzeba odwiedzić kilka kluczowych miejsc związanych z jej historią. Kos nazywana jest wyspą Hipokratesa, bo właśnie tam urodził się około czterysta sześćdziesiątego roku przed nasza erą ojciec medycyny, założyciel słynnej szkoły medycznej. Po jego śmierci, uczniowie jego akademii wybudowali na wyspie szpital, który uchodzi za pierwszą placówkę tego typu na świecie. Dla upamiętnienia tej wybitnej postaci założono w mieście Międzynarodowy Instytut oraz Muzeum Historyczne, które koniecznie należy odwiedzić. W centrum miasta Kos rośnie „Drzewo Hipokratesa” – platan, pod którym według legendy nauczał sam mistrz. Często spotkać można tam turystów odpoczywających w jego cieniu i robiących mnóstwo zdjęć.

Samo miasto nazywane jest kulturalnym centrum wyspy, za sprawą wielu zabytków historycznych i kulturalnych rozlokowanych na niewielkim obszarze. W Kos zobaczyć można: Świątynię Dionizosa, Świątynię Afrodyty, Świątynię Herkulesa, Odeon, czy Asklepiejon – Świątynię Asklepiosa. Warte zobaczenia jest również Casa Romana – zrekonstruowany dom rzymski z III wieku naszej ery. Z tamtych czasów zachowały się jedynie fundamenty z freskami, przepiękne mozaiki i pozostałości kolumn. Na terenie miasta nieustannie trwają prace archeologiczne. Można więc na żywo przypatrywać się pracy badaczy przeszłości.

W centrum Kos znajdują się dwie fontanny, datowane na XVIII wiek. Obie są przykładem zabytkowej architektury miejskiej. Żeby zwiedzić miasto, wraz ze wszystkimi jego zabytkami, trzeba poświęci na to cały dzień. Na wycieczkę najlepiej wybrać się wczesną porą, by jak najwięcej zobaczyć unikając żaru lejącego się z nieba. W godzinach największego upału dobrze jest wybrać się do jednej z kawiarenek i odpocząć przy szklance chłodnego napoju.

Atrakcje Kos

Wyspa Kos słynie również z różnego rodzaju sportów wodnych. Dzięki powiewom wiatru, stale obecnym na wybrzeżu, wyspa stałą się ulubionym miejscem fanów windsurfingu i parasailingu. Swoich sił spróbować można również jeżdżąc na nartach wodnych i nurkując. Poza tym bardzo popularne są wyprawy katamaranem lub promem na pobliskie wybrzeże Turcji. Rejs do Bodrum trwa około dwie godziny, a na miejscu mamy możliwość zwiedzenia miasta.

Bardzo częste i chętnie wykupowane przez turystów są również wycieczki na inne greckie wyspy np. Nissyros, będącą oazą ciszy, spokoju i dziewiczej natury w niezmienionym przez człowieka kształcie.

Przebywając na Kos warto wypożyczyć rowery albo skutery i zwiedzić mniejsze miejscowości. Koniecznie odwiedzić trzeba wioskę Zia, położną na zboczach góry Dikeos, z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na całą wyspę. Dikeos jest najwyższym szczytem Kos.

Plaże Kos

Poza zabytkami architektonicznymi i innymi atrakcjami, wyspa ma do zaoferowania turystom przepiękne, szerokie, piaszczyste plaże, będące atrakcją same w sobie. Najdłuższa plaża ciągnie się przez dwanaście kilometrów na północnym wybrzeżu Tigkaki. Najczęściej uczęszczane, a co za tym idzie niestety nieco zatłoczone są plaże w Kefalos i Agios Stefanos – najwęższym miejscu wyspy. Najpopularniejsza wydaje się jednak plaża w samym mieście Kos – Lambi Beach. Słynie z doskonale rozwiniętej infrastruktury – kafejek, restauracji i barów. Warta odwiedzenia jest również plaża Therma z gorącymi źródłami, wypływającymi ze skał. Położna jest zaledwie osiem kilometrów od centrum miasta. Wszystkie plaże na wyspie szczycą się miękkim, niemalże białym piaskiem, a ich szerokie pasma zdobią niewysokie drzewka i palmy.

Kos plaża

Święta i festiwale na Kos

Choć sezon turystyczny na Kos trwa od maja do października, na wyspę najlepiej wybrać się w lipcu. W tym czasie w mieście Kos odbywa się coroczny festiwal poświęcony Hipokratesowi. Organizowane są wówczas liczne koncerty, pokazy tańca regionalnego, występy teatralne i inne ciekawe wydarzenia. Większość z nich ma miejsce w klimatycznym, średniowiecznym zamku Joannitów. Warto uczestniczyć w tych wydarzeniach, by zakosztować prawdziwej, współczesnej, greckiej zabawy.

Przebywając na wyspie w sierpniu, można załapać się na Festiwal Miodu i skosztować lokalnych wyrobów cukierniczych i alkoholowych, zawierających w swym składzie złoty nektar.

Poruszanie się po wyspie Kos

Wyspa jest na tyle nieduża, że bez problemu da się ją całą przejechać w jeden dzień. Można podróżować zarówno na rowerze, skuterze, jak i samochodem.

Niektóre hotele oferują swoim gościom wypożyczenie samochodu. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, gdyż zwiedzać możemy całą rodziną, niestety koszt jest też najwyższy. Za wypożyczenie niewielkiego samochodu na całą dobę zapłacimy około pięćdziesięciu euro, z tym, że im lepsze i większe auto, tym cen proporcjonalnie wyższa.

Doskonałą i znacznie tańszą, a dla niektórych nawet ciekawszą alternatywą jest wypożyczenie skutera. Najchętniej wybierany jest przez pary chcące zwiedzić niedostępne i rzadko uczęszczane zaułki wyspy. Na niedalekie wyprawy świetnie nada się rower. Niemalże we wszystkich hotelach, a także poza nimi istnieje możliwość wypożyczenia jednośladów. W miarę płaski teren i szerokie drogi sprzyjają tej formie rekreacji. Wiele osób korzysta także z komunikacji miejskiej, wybierając autobus jako podstawową formę transportu.

Kos zabytki

Kos artykuły:

Grecja – Hotel Palm Beach od 1870 zł wylot Katowice

Hotel Mitsis Ramira Beach – Kos – Grecja już od 1720 zł – Katowice

Hotel Mitsis Ramira Beach – Kos – Grecja już od 1720 zł – Katowice

Hotel Mitsis Blue Domes Resort – Kos – Grecja już od 2690 zł – Katowice

Hotel Gaia Garden – Kos, Grecja od 2225 zł za osobę !

Hotel Gaia Garden

Tropical Sol od 1407 zł – Grecja Kos

Apartaments Diamond – Kos w super cenie 1047zł!!

Tigaki Star – Grecja już od 1560 zł !

Tigaki Star