Karpathos

Karpathos

Karpathos – spokojny urlop na wyspie

Szukając miejsca na relaksacyjne, słoneczne, pełne pięknych widoków wakacje, zwróć uwagę na grecką wyspę Karpathos. Tutaj z pewnością skosztujesz dobrego jedzenia, morskich kąpieli i pospacerujesz po urokliwych zakątkach.

Każdy, kto ma dość tłumów, pragnie ciszy, ciepła, spokoju i regionalnego niestrutego komercją miejsca, na wypoczynek powinien wybrać się na Karpathos. Jest to nadzwyczaj wąska i jednocześnie wyjątkowo górzysta wyspa o długości 60 km, położona na Morzu Kreteńskim, pomiędzy Kretą a Rodos. Jest to kameralny i nieskażony przez urlopowiczów region, bowiem poza stolicą wyspy Pigadią i dwiema mniejszymi miejscowościami, Arkassą i Amopi, nie ma tu typowych oznak przemysłu turystycznego, tj. dyskotek otwartych przez całą noc, autokarów wypełnionych po brzegi turystami oraz przeludnionych i pełnych śmieci plaży.

Klimatyczny urok małej wyspy

Decydując się na urlop na Karpathos, ląduje się na niewielkim lotnisku. Stąd wydostać się można tylko wynajętym samochodem albo taksówką. Występuje tu tylko niewiele zamieszkanych miejsc. Wszystkie miejscowości są małe, nie pobudowano w nich dużych kompleksów hotelowych, ale nie ma problemów ze znalezieniem noclegu nawet w lipcu. Na wschodnim wybrzeżu Karpathos znajduje się idealne dla miłośników windsurferingu Amopi. Dalej na północ leży największe miasto Pigadia z dużym portem, większymi sklepami, restauracjami i bankami oraz dzielnicą z hotelami i rozrywką oraz kilkukilometrową plażą. Najbardziej wysunięta na północ jest Diafani, gdzie najlepiej popłynąć promem albo łodzią.

Rozrywka dla leniuchów

W tym raju leniuchowania, gdzie całymi dniami można wylegiwać się na plaży, opalać się i rozkoszować smakiem greckich dań, warto także poświęcić chwilę, aby zwiedzić perełki turystyczne znajdujące się na Karpathos. Jedną z nich jest starożytna cysterna w głębi wyspy, cerkiew Agios Georgios z freskami przedstawiającymi świętych. Warto także zobaczyć osadę Messochori, obejrzeć regionalne stroje oraz skosztować tradycyjnej potrawy makarounes, czyli klusek, które zasmażane są razem z cebulą i pysznym kozim serem.

Ciekawą propozycję stanowi także wycieczka łodzią na bezludną wyspę Sarię. Można tam obejrzeć fragmenty mozaik z posadzki średniowiecznej bazyliki Agia Sophia i opuszczoną wioskę Saracenów. Tak nazywani byli arabscy piraci, którzy osiedlali się czasem na bezludnych wyspach. Interesującą opcją podczas wizyty na Sarii jest także przejście wąskim skalistym wąwozem i zdobycie szczytu góry, na której znajduje się cerkiewka Agios Zaccharios. Nagrodą za ten wysiłek będzie z pewnością cudowny widok rozpościerający się z jej tarasu cerkiewki.

Artykuły, oferty Karpathos

No results were found for your request!