Gdańsk – co zwiedzić? Atrakcje Trójmiasta

Gdańsk to jedno z najczęściej wybieranych miast urlopowych w 2016 roku. Nic dziwnego – kąpiele morskie i słoneczne skutecznie przyciągają nie tylko polskich, ale także zagranicznych turystów. Mieszkańcy i turyści polecają jednak odwiedzić miejscowość także poza sezonem – wtedy można naprawdę dobrze poznać zabytki Gdańska. Odkryj piękno Trójmiasta i zobacz, co warto zwiedzić w Gdańsku.

Gdańsk na urlop

Zwiedzanie Gdańska, stolicy województwa i prawdziwego zagłębia interesującej architektury i ośrodków kulturalnych, warto zacząć od spaceru Długim Pobrzeżem Motławy. Podczas przechadzki po deptaku będziesz mógł podziwiać piękny widok na bramy wodne, a także będziesz mijać kilka zabytków, m.in. Żuraw czy statek SS Sołdek.

Poznaj noclegi w Gdańsku.

Stare Miasto: Wielka Zbrojownia i Targ Węglowy

Stare Miasto mieści się w pobliżu Dworca PKP. Przed ratuszem znajduje się pomnik słynnego astronoma i piwowara – Jana Heweliusza.

Na drodze pomiędzy Starym Miastem a Głównym Miastem miasta można znaleźć kolejną atrakcję Gdańska – Wielką Zbrojownię. To renesansowy budynek w kolorze łososiowym z pięknymi fasadami i rzeźbami. W środku składowano w dawnych czasach różnego rodzaju militaria.

Warto pamiętać, że pobliżu Wielkiej Zbrojowni mieści się także popularny Targ Węglowy – plac, na którym znajduje się budynek Teatru Wybrzeże oraz Katownia, czyli średniowieczne obwarowanie miasta.

Architektura Gdańska – Złota Brama

Przy ulicy Długiej można także znaleźć kolejną atrakcję Gdańska – XVII-wieczną Złotą Bramę, zbudowaną w stylu manieryzmu niderlandzkiego.

Charakterystyczną cechą konstrukcji jest zwieńczenie jej attykami, na których ustawiono osiem rzeźb alegorycznych. Każda z nich odpowiada wartościom mieszkańców miasta. Są to: pokój, wolność, szczęście, sława, zgoda, sprawiedliwość, pobożność i rozwaga.

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Kościół Mariacki to największa świątynia ceglana na świecie. Długość budowli to aż 105,5 m, a wysokość sklepienia osiąga 30 m. Taka kubatura kościoła sprawia, że w środku może zmieścić się nawet 25 tysięcy wiernych. Mimo zniszczeń powstałych na skutek wojen we wnętrzu bazyliki wciąż można podziwiać historyczne eksponaty.Gotyckie ołtarze z wielkim złotym ołtarzem głównym na czele mają podkreślać świetność wyposażenia XV-wiecznej budowli.

Na uwagę zasługuje także rekonstrukcja zegara astronomicznego powstałego w latach 1464-1470. Jego twórca skonstruował niezwykle skomplikowany mechanizm, niezrozumiały dla większości otoczenia. Prawdopodobnie dlatego wkrótce zegarmistrz został oślepiony, po czym umyślnie zepsuł zegar – przyczynę swojego nieszczęścia.

Dwór Artusa i fontanna Neptuna

Ulica Długi Targ skrywa wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Dwór Arusa, czyli budynek o interesującej architekturze, powstały w połowie XIV w. Na początku był ośrodkiem spotkań kupców, później znajdowała się tam giełda.

Obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, w którym można obejrzeć wiele ciekawych eksponatów, m.in. najstarsze modele żaglowców w Polsce i najstarszą ladę piwną z 1592 r.

Przed Dworem Artusa znajduje się słynna fontanna Neptuna będąca symbolem Gdańska. Obok mieści się także Ratusz Głównego Miasta – gotycko-renesansowa budowla, która zaczęła powstawać w pierwszej połowie XIV wieku. Konstrukcja dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej, czyli najbardziej reprezentacyjnej części miasta.

Wiesz już, co zwiedzić w Gdańsku? Sprawdź, gdzie jeszcze możesz wyjechać. Noclegi w Krakowie, Warszawie czy Sopocie znajdziesz na Sun&Snow.

Michał

Uwielbiam podróżować, aktywnie spędzać czas na łonie natury. Latem to oczywiście wakacje nad morzem, zimą snowboard i wypad do Czech. Preferuje wypady zarówno bliskie jak i te dalekie - moim największym marzeniem jest objechanie samochodem całego świata

Artykuły autora | Strona www autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: