Czechy – jak przygotować się do zwiedzania

Czechy stają się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym. Zwłaszcza dla Polaków stały się ważną destynacją – mamy blisko do naszych sąsiadów, a ich kraj intryguje nas wieloma cennymi zabytkami oraz malowniczymi zakątkami. Miłośnicy zwiedzania oraz przyrody będą z pewnością zadowoleni z wizyty. Czechy z roku na rok są także coraz bardziej promowane, przez co intensywnie przybywa im turystów z całego świata. Podróżowanie po tym kraju należy do ciekawych i przyjemnych doświadczeń. Po Czechach można się szybko przemieszczać, komunikacja jest bardzo dobrze rozwinięta, a do wyboru mamy także liczne połączenia kolejowe.

Czechy

 

Jak przygotować się do wycieczki?

 

Jak przygotować się do wycieczki po Czechach? Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, jeżeli planujemy zwiedzać kraj na własną rękę. Jeżeli marzy nam się niedroga wycieczka po najciekawszych zakątkach Czech to warto skorzystać w największych miastach z komunikacji miejskiej: tramwaje, autobusy, metro będą dla nas cennym wsparciem. U naszych sąsiadów są też bardzo dobrze rozwinięte ścieżki rowerowe. Bezpieczne przejazdy na rowerze będziemy mieć zagwarantowane na Morawach oraz na terenie Karkonoszy.

Bez względu na to, jakim środkiem transportu mamy zamiar poruszać się podczas naszej podróży, powinniśmy w miarę wcześniej pomyśleć o noclegu, zwłaszcza jeżeli chcemy znaleźć coś komfortowego, co nie zrujnuje naszej kieszeni. Baza noclegowa u naszych południowych sąsiadów jest bardzo dobrze rozwinięta i zróżnicowana: bez problemu powinniśmy znaleźć coś dla siebie pośród hoteli, czy pensjonatów. Jeżeli nastawiamy się na wycieczki górskie, to jedną z opcji jest także kwestia rozważenia skorzystania z noclegu w schroniskach górskich – tutaj na tanie zakwaterowanie mogą liczyć liczebniejsze grupy. Dzięki coraz powszechniejszym systemom rezerwacyjnym możemy zarezerwować taki nocleg jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Dzięki temu możemy nawet trafić na różne okazje cenowe i promocje.

Jeżeli chodzi o same atrakcje turystyczne to Czechy oferują ich bardzo wiele. Obowiązkowy punkt stanowi oczywiście stolica, czyli Praga. Ale jeśli podróżujemy przez Czechy to powinniśmy zahaczyć także o inne przystanki, takie jak: Karlove Vary, Brno, Cesky Krumlov czy Ceske Budejovice.

 

Praga

 

Praga to zdecydowanie jedna z największych atrakcji Republiki Czeskiej! Stolica znana jest z licznych zabytkowych placów oraz ogromnego kompleksu zamkowego. Będąc w Pradze nie wolno przegapić Starego Miasta, Kutnej Hory, dzielnicy żydowskiej oraz klasztoru Strahov wraz z biblioteką. Najsłynniejszym symbolem Pragi jest Most Karola, łączący Malą Stranę i Stare Miasto od XIV wieku. Most ma długość 516 metrów i szerokość 9,5 metra. Jest to najstarszy zachowany kamienny most na świecie o takiej rozpiętości przęseł. Na obu jego końcach wznoszą sie piękne wieże – niestety zawsze tłoczy się tu od turystów. Warto odwiedzić także dzielnicę Hradczany, w której znajdują się okazałe pałace, kamienice i oczywiście Zamek Królewski. Na jego terenie zlokalizowana jest też słynna Złota Uliczka – także nieustannie zatłoczona. Warto zwiedzić budynek 

Czechy zamek

Karlove Vary


To jedno z najbardziej znanych tutejszych uzdrowisk. Spotkamy tutaj zarówno turyści, jak i pacjentów, którzy zjeżdżają się tutaj, aby zaznać kąpieli w leczniczych wodach. Poza tym, będą w okolicy warto również zwrócić uwagę na: wieżę widokową Diana, gorące źródła, powiat Cheb, czy hutę szkła Moser. Teatru Miejskiego, Cesarskich Łaźni i kościół św. Marii Magdaleny.
Karlove Vary słyną także z produkcji wspaniałego ziołowego likieru o nazwie Becherovka, o którym mówi się, że to trzynaste źródło Karlowych Warów. Warto też skosztować specjalnych wafelków Lázeňské oplatky, które są dostępne w różnych smakach.

Brno

Brno słynie z historycznych skarbów. Miasto jest drugim pod względem wielkości i znaczenia miastem w Republice Czeskiej i jednocześnie historyczną stolicą Moraw, byłą siedzibą królewskiego rodu Przemyślidów. Podczas pobytu obowiązkowo trzeba zobaczyć: Pałac Dietrichsteinów, Pałac Bucovice, Willę Tugendhat (w 2001 roku budynek ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO)oraz Morawski Kras z jaskiniami. Najstarszą budowlą w mieście jest ratusz. Znajduje się tu też wiele teatrów, filharmonia, kina i sześć wyższych uczelni. Jedną z największych atrakcji turystycznych Brna jest położony na wzgórzu zamek Špilberk, w którym obecnie mieści się muzeum. Do najważniejszych zabytków Brna możemy zaliczyć też między innymi wzniesioną na szczycie wzgórza Petrov monumentalną gotycką Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Cesky Krumlov

Cesky Krumlov położony jest w przepięknym krajobrazie pomiędzy rzeką Wełtawą, a zamkiem. Miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (pochodzi z XIV wieku). Warto trochę się zmęczyć i wspiąć się na wieżę renesansową, z której rozpościerają się niesamowite widoki na okolicę. Dobrze zobaczyć również kompleks zamkowy oraz muzea: Figur Woskowych, Tortur, czy Marionetek. Interesująca może być także wycieczka do klasztoru Minorytów, czy Centrum Egon Schiele. Czeski Krumlov zaliczany jest najpiękniejszych średniowiecznych zespołów urbanistycznych Europy, który każdego roku przyciąga tłumy turystów z całego świata.

Czechy piękny las

Ceske Budejovice

Jest to średniowieczne miasto z barokową architekturą. Znane jest przede wszystkim z powodu miejsca narodzin oryginalnego piwa Budweiser. Do dzisiaj w mieście zachowało się zabytkowe stare miasto ze średniowiecznym układem urbanistycznym, w którego centrum znajduje się rozległy Rynek Przemysła Ottokara II, zbudowany na planie kwadratu – największy tego typu plac w Czechach.  Centralne miejsce placu zajmuje okazała barokowa Fontanna Samsona. Na uwagę zasługuje także barokowy budynek ratusza miejskiego. Pozostałe ważne zabytki to: gotycka katedra św. Mikołaja (XIII wiek), Czarna Wieża (najwyższy budynek starego miasta), klasztor Dominikanów, gotycki kościół Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, Biała Wieża, Muzeum Motocykli i neogotycki kościół Świętej Rodziny.

Na co uważać?

Polacy powinni zwracać uwagę przede wszystkim na to, co mówią. Wiele nieporozumień niosą ze sobą tak zwane słówka-pułapki. Język czeski i polski są ze sobą blisko spokrewnione, a co za tym idzie wiele słów jest do siebie bardzo podobnych. Podobieństwa są jednak bardzo zwodnicze i mylące, przez co aż roi się od pułapek – wyrazy, które do złudzenia przypominają polskie, posiadają często zupełnie inne, wręcz przeciwne znaczenie. Tak jest na przykład w przypadku owoców, ale także wśród słów używanych często przez polskich turystów. Kilka przykładów: droga to po czesku narkotyk, kolej to akademik, a sklep oznacza piwnicę. Nie powinniśmy czuć się też urażeni jeśli w lokalu kelner zaproponuje nam coś czerstwego, ponieważ myśląc po czesku na myśli coś świeżego! Największą gafę popełnimy jednak jeżeli użyjemy podczas zwiedzania słówka szukać – po czesku jest to niezwykle obraźliwe wulgarne słowo. Zdecydowanie bezpieczniej jest próbować się zapytać o poszukiwany obiekt po angielsku.

Michał

Uwielbiam podróżować, aktywnie spędzać czas na łonie natury. Latem to oczywiście wakacje nad morzem, zimą snowboard i wypad do Czech. Preferuje wypady zarówno bliskie jak i te dalekie - moim największym marzeniem jest objechanie samochodem całego świata

Artykuły autora | Strona www autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: