Dalmacja

Dalmacja

O chorwackiej Dalmacji

Chorwacja leży na Półwyspie Bałkańskim, nad Morzem Adriatyckim. Zróżnicowane ukształtowanie powierzchni (niziny, góry, formy krasowe, morskie wybrzeże) sprawia, że kraj ten jest coraz chętniej odwiedzany przez turystów z krajów Europy. Malownicze wybrzeże Morza Adriatyckiego, jego ciepłe wody, bogactwo zabytków – to główne atrakcje turystyczne.

Podstawowe informacje o Dalmacji

Dalmacja jest krainą historyczną położoną nad Morzem Adriatyckim. Na północy granicę wyznacza wyspa Pag, na południu Zatoka Kotorska. W jej obszar zalicza się także niewielkie wyspy o charakterze przybrzeżnym. Przeszłość regionu sięga korzeniami czasów starożytnych, jest bardzo bogata w ważne wydarzenia. Od zakończenia I wojny światowej aż do lat 90-tych minionego wieku była częścią Jugosławii, po rozpadzie tego państwa została włączona w granice Chorwacji. Podstawą gospodarki jest turystyka – główne źródło dochodów mieszkańców. Największe miasta to: Split, Dubrownik, Szybenik, Zadar i Kotor, spośród licznych wysp najbardziej znana jest wyspa Hvar.

Atrakcje turystyczne regionu

Jednym z bardziej znanych miast Dalmacji jest portowe miasto Split. Jego największą atrakcją jest zajmujący powierzchnię 38 000 m² pałac Dioklecjana. Historia Splitu sięga czasów starożytnych. Najważniejszym zabytkiem jest znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO pałac cesarza Dioklecjana, który został zbudowany pomiędzy III a IV wiekiem naszej ery. Innym zabytkowym miejscem jest mauzoleum Dioklecjana, które w VIII wieku zostało zamienione na świątynię pod wezwaniem świętego Djumy. Rolę tę pełni do dzisiaj. Najważniejszym miastem w Dalmacji południowej jest Dubrownik. Jego najbardziej zabytkowa część to wpisane na listę UNESCO Stare Miasto. Jednym z najcenniejszych obiektów jest kościół katedralny świętego Marka. W świątyni można zobaczyć obrazy stworzone rękami włoskich malarzy: Tintoretto i Bassano. Za jedną z największych atrakcji przyrodniczych regionu uważany jest Park Narodowy Krka. Park jest wspaniałym przykładem zjawisk krasowych, które przez stulecia wytworzyła przepływająca przez teren parku rzeka Krka. Na terenie Dalmacji położone jest pasmo górskie Velebit. Jego część zajmuje park narodowy Paklenica. Velebit bardzo chętnie odwiedzają liczni alpiniści. Osoby, które lubią wypoczynek w samotności na pewno chętnie odwiedzą wyspę Pag usianą licznymi piaszczystymi, kamienistymi lub żwirowymi plażami. Pag jest doskonałym miejscem wypoczynku dla ludzi aktywnych. Blisko stąd do parku narodowego Jeziora Plitwickie.

Hotele Dalmacja

Artykuły, oferty Dalmacja

Hotel Faraon

Hotel Faraon

Hotel Faraon Region: Dalmacja Kraj: Chorwacja Położenie Tuż przy łagodnie opadającej do morza żwirowo-kamienistej plaży (dojście przez rzadko uczęszczaną ulicę), na krańcu miejscowości Trpanj. Do centrum ok. 150 m. Hotel 3 piętra (bez windy). Hall z recepcją (sejf za opłatą