Kamczatka

Kamczatka

Półwysep Kamczatka położony jest na obszarze Azji północno-wschodniej, w granicach Rosji. Stanowi on granicę pomiędzy Morzem Ochockim a Morzem Beringa, brzegi południowo-wschodnie znajdują się w wodach Oceanu Spokojnego. Jego powierzchnia wynosi 370 000 km², długość 1200 km, a szerokość w miejscu najszerszym 450 km. Najwyższe wzniesienie to Kluczewska Sopka – czynny wulkan – o wysokości 4750 m n. p. m.

 

Pierwotnie Kamczatka była wyspą, w wyniku działalności lodowców i wulkanów zrosła się z lądem, tworząc półwysep. Wyróżnia się na jej obszarze trzy regiony: Pobrzeże Zachodnie, Wschodnie i wnętrze o charakterze wulkaniczno-górzystym. W kierunku równoległym przebiegają pasma górskie: Wostocznyj Chriebiet (Góry Wschodnie) i Sriednyj Chriebet (Góry Środkowe). Są one rozdzielone Kotliną Kamczacką, jej dnem płynie rzeka Kamczatka.

 

W części wschodniej znajdują się wygasające wulkany błotne, licznie występują gorące źródła, gejzery (największy nosi nazwę Wielikan – Olbrzym) i jeziora kraterowe. Jednym z jezior jest Jezioro Kronockie położone w Dolinie Gejzerów. Obszar ten jest chroniony w ramach Rezerwatu Kronockiego. Jego powierzchnia wynosi 10 990 km².

 

Klimat półwyspu jest bardzo surowy, ale zróżnicowany. Lata są wyjątkowo krótkie, za to bardzo długie, trwające nawet 8 miesięcy, zimy. Najcieplejszy obszar to Pobrzeże Wschodnie z roczną amplitudą wynoszącą 22°C. Także tutaj spada najwięcej opadów. Najdłuższą rzeką jest Kamczatka mierząca 759 km. Jej źródła znajdują się w Górach Środkowych, ujście w Zatoce Kamczackiej. Bardzo bogaty jest świat fauny. Żyją niedźwiedzie brunatne, sobole, lisy, gronostaje, barany śnieżne. Roślinność reprezentowana jest przez modrzewiowe i świerkowe lasy, tundrę, piętro kosodrzewiny, łąki alpejskie, które sięgają do granicy wiecznych śniegów.

 

Z półwyspem związani są Polacy: Maurycy Beniowski (zesłany w roku 1770) oraz Józef Kopeć (zesłany po upadku powstania kościuszkowskiego), Karol Bohdanowicz – geolog, profesor Instytutu Górniczego w Petersburgu, jeden z autorów map Kamczatki.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.