Cabrera

Przyrodnicze cuda na Cabrerze

Baleary to archipelag na Morzu Śródziemnym. Jedną najpiękniejszych jego wysp jest Cabrera. To wyjątkowe miejsce pod względem przyrodniczym jest obecnie chronione w formie Morsko-Lądowego Parku Narodowego Cabrera. Niezwykłość tego miejsca podkreśla fakt, że na wyspie mieszka tylko 50 osób, a każdy pobyt innych osób i każde nurkowanie w jej pobliżu musi być wcześniej zgłaszane i uzgadniane.

cabrera

źródło: wikipedia.org

Sama Cabrera jest niewielka i razem z innymi małymi wysepkami tworzy ciekawy Archipelag Cabrera, będą częścią Balearów. Przyroda samej wyspy, a szczególnie otaczających ją wód jest wprost oszałamiająca. Niesamowite wprost bogactwo ryb i innej fauny morskiej, a także liczne kolonie ptaków zamieszkujące ląd sprawiły, że Hiszpania zdecydowała się objąć Cabrerę ochroną. Nie wolno tu nurkować bez zezwolenia, a łowienie ryb jest całkowicie zakazane.

 Jednak nie zraża to chętnych do zwiedzania wyspy. Wycieczki są z reguły tylko jednodniowe, bo na wyspie nie ma hoteli. Cały ruch turystyczny jest bardzo mocno monitorowany. Jeśli już jednak uda wam się pojechać na Cabrerę, to koniecznie weźcie maskę do nurkowania. W wyznaczonych specjalnie do turystycznego nurkowania miejscach, czyli w Cala Galiota i Es Dimoni, można zobaczyć, jak bogate jest tu morskie życie. Ponad 200 gatunków ryb i kręgowców o przeróżnych kształtach i kolorach zachwyca każdego, kto choć przez chwilę miał możliwość przyjrzeć się tej morskiemu rajowi. Jednym z cudów wyspy jest Niebieska Grota, do której wpływa się łodzią. Kolor wody i wpadające tu popołudniem promienie słońca oczarowują każdego, kto ją odwiedzi.

Cabrera jest porośnięta w większości krzewami, tworzącymi gęste miejscami zarośla. Występują tu też endemiczne gatunki roślin. Ciekawostką są ruiny zamku, który miał za zadanie chronić wyspę przed śródziemnomorskimi piratami. Warto zajrzeć do miejscowego muzeum, gdzie można poznać nie tylko faunę i florę wyspy, ale i jej historię. Historia Cabrery ma też mroczną kartę. W czasie wojen napoleońskich mieścił się tu obóz jeniecki. Wyjątkowo spartańskie warunki sprawiły, że z 9000 francuskich jeńców, cztery lata niewoli przeżył tylko 3600.

Hiszpania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane oferty:

Turcja / Riwiera Turecka / Alanya: Hotel Eftalia Aytur..
Wyżywienie: śniadanie, Czas trwania: 7 dni, Wylot: 2015-12-05, Katowice
Cena od 752 PLN
Hotel Eftalia Aytur..
Śniadanie i obiadokolacja
Cena od 791 PLN
Bułgaria / Riwiera Bułgarska / Złote Piaski: Erma..
Wyżywienie: śniadanie, Czas trwania: 7 dni, Wylot: 2016-09-19, Warszawa
Cena od 842 PLN
Erma..
Śniadanie
Cena od 862 PLN
Best Beach Hotel..
Śniadanie
Cena od 869 PLN
Turcja / Riwiera Turecka / Alanya: Hotel Diamore..
Wyżywienie: All Inclusive, Czas trwania: 7 dni, Wylot: 2015-10-31, Katowice
Cena od 877 PLN
Turcja / Riwiera Turecka / Alanya: Hotel Hatipoglu..
Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja, Czas trwania: 7 dni, Wylot: 2015-10-31, Katowice
Cena od 877 PLN
Hotel Azzuro..
Śniadanie i obiadokolacja
Cena od 881 PLN
Hotel Palma..
Śniadanie
Cena od 884 PLN
Turcja / Riwiera Turecka / Alanya: Alaiye Kleopatra..
Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja, Czas trwania: 7 dni, Wylot: 2015-12-12, Katowice
Cena od 894 PLN