Elbrus

Elbrus

Na obszarze Azji zachodniej leży pasmo górskie Kaukaz. Góry te leżą na terytorium 4 państw, w tym w Rosji. Ich najwyższym wzniesieniem jest Elbrus o wysokości 5642 m n. p. m.

 

Elbrus to nie tylko najwyższy szczyt całego Kaukazu, ale także Rosji. Góra ta jest znana także pod innymi nazwami: Władca Wichrów, Święta Góra, Góra Szczęścia. Szczyt położony jest w granicach republiki Kabardyno-Bałkarii pozostającej w granicach Rosji, jest wygasłym wulkanem ze stożkiem liczącym 18 kilometrów szerokości. Masyw złożony jest z 2 wierzchołków: wschodniego o wysokości 5621 m n. p. m. oraz zachodniego wyższego jedynie o 21 m. Oba wierzchołki oddalone są o około 1,5 km. Cały masyw pokryty jest lodowcem zajmującym powierzchnię 138 km² – stąd nazwa „Mała Antarktyda”. Powyżej 3700 m n. p. m. przebiega granica wiecznego śniegu. Wierzchołek wschodni po raz pierwszy został zdobyty w roku 1829 przez Killara Chaszirowa, zachodni w roku 1874. Pierwszego wejścia dokonali: F. Gardiner, F. C. Grove, H. Walker, P. Knubel, A. Sottajew. Pierwszym Polakiem, któremu udało się wejść na szczyt był Jerzy Rudnicki pseudonim „Druciarz”. Dokonał tego w roku 1956.

 

Szczyt jest celem nie tylko alpinistów, ale także zwykłych turystów i narciarzy. W roku 2009 została uruchomiona kolejka gondolowa, która dowozi wspomniane grupy ludzi do wysokości 3750 m n. p. m. Na wysokości 4070 m znajduje się schron Walerego. Od 2013 roku działa także hotel „LEAPrus 3912” z miejscami dla 49 osób. Zbudowano go na południowej ścianie na wysokości 4000 m n. p. m.

 

Niektórzy alpiniści uważają Kaukaz za granicę pomiędzy Europą a Azją. Jest to powód dla, którego Elbrus, a nie Mont Blanc, jest uważany przez nich najwyższym szczytem na terenie Europy. Od 1990 roku organizowane są zawody Elbrus Race. Biorą w nim udział także Polacy, jedną z uczestniczek była Aleksandra Dzik (w 2010 roku). W zawodach uczestniczył także Andrzej Bargiel, który odniósł zwycięstwo na trasie Extreme. Zawodnicy mają do pokonania 12 km, ale różnica wysokości wynosi aż 3242 m.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.