Egipt

Poznajemy zabytki Egiptu
Jedną z najstarszych cywilizacji świata jest cywilizacja egipska. Początki państwa egipskiego giną w otchłani dziejów – początek Egiptu datowany jest na trzecie tysiąclecie przed naszą erą. W tym czasie władcą był Menes, który dokonał zjednoczenia Górnego i Dolnego Egiptu. Największe zabytki architektoniczne kraju powstały pomiędzy 2850 a 2052 rokiem przed naszą erą. Z tego okresu pochodzą wielkie kompleksy świątynne, na ten sam czas datuje się powstanie najsłynniejszego zabytku tego miejsca, czyli piramid w Gizie.
Warunki naturalne Egiptu

[caption id="attachment_67" align="aligncenter" width="800"] źrodło: freeimages.com[/caption]
Egipt jest państwem położonym w Afryce Północno-Wschodniej, część kraju leży także w Azji. Tą częścią azjatycką jest Półwysep Synaj.
Pod względem geograficznym Egipt został podzielony na cztery regiony: Pustynię Libijską, Pustynię Arabską, dolinę i deltę Nilu oraz półwysep Synaj. Przez terytorium kraju przepływa jedna stała rzeka, którą jest Nil. Tereny nad nim położone są najżyźniejszymi na całym obszarze państwa. W Egipcie panuje klimat zwrotnikowy skrajnie suchy. Część kraju, położona nad Morzem Śródziemnym, pozostaje pod wpływem klimatu podzwrotnikowego typu śródziemnomorskiego. Lato w Egipcie trwa od maja do października. W tym czasie podczas dnia panuje bardzo wysoka temperatura, która nocą bardzo gwałtownie spada.

[caption id="attachment_66" align="aligncenter" width="800"] źrodło: freeimages.com[/caption]
Kultura i sztuka Egiptu
Kultura i sztuka Egiptu związana jest przede wszystkim z architekturą. Do najwspanialszych przykładów egipskiej architektury należą zwłaszcza piramidy, ale nie można zapominać także o kompleksach świątynnych.
W świątyniach można znaleźć wiele imponujących rzeźb, które powstały w okresie największego rozwoju państwa. Warto w tym miejscu wspomnieć, że architektura i sztuka starożytnego Egiptu została oparta na tak zwanym kanonie egipskim. Oznaczał on, że postacie przedstawiano, uwzględniając przynależność klasową danej osoby. I tak faraon ujmowany był zazwyczaj w postawie siedzącej. Z kolei urzędników egipskich przedstawiano w sposób zgodny z rzeczywistością, a reprezentantów ludu tylko i wyłącznie jako robotników zajętych pracą.

[caption id="attachment_65" align="aligncenter" width="800"] źrodło: freeimages.com[/caption]

Więcej informacji:

Ambasada Egiptu w Polsce – http://pl.wikipedia.org/wiki/Ambasada_Egiptu_w_Polsce

Egipt na Wikipedii – http://pl.wikipedia.org/wiki/Egipt

Oferty wakacyjne – http://www.tui.pl/wypoczynek/egipt

Egipt – kraj niezwykłych kontrastów

egipt