Cypr

Cypr
Cypr stanowi trzecią co do wielkości, po Sycylii i Sardynii, wyspę na Morzu Śródziemnym. Położona jest w jego wschodniej części i panuje na niej klimat, typowy dla tego obszaru, czyli latem słoneczny i gorący, natomiast zimą umiarkowanie wilgotny. Mikroklimat, występujący na Cyprze sprzyja uprawie winogron, oliwek oraz tytoniu, jednak gospodarka rozwija się głównie dzięki turystyce. Przez wyspę biegnie niezwykle żyzna równina Messaoria, którą od północy ograniczają góry Kyreńskie, a w części południowo-zachodniej masyw Troodos. Wyspa jest wyjątkowo malownicza o urozmaiconej rzeźbie terenu i przyjaznych uwarunkowaniach atmosferycznych.

Cypr znajduje się w miejscu, gdzie od wieków krzyżowały się szlaki łączące Europę, Azję oraz Afrykę. Z tego powodu na tej pięknej wyspie można znaleźć prehistoryczne osady, pozostałości architektury bizantyjskiej, budowle rzymskie, tureckie meczety oraz zamki krzyżowców. Obecnie Cypr jest podzielony na część grecką oraz turecką. Po obu stronach znajdują się interesujące przykłady dawnych cywilizacji, wśród których warto wymienić ruiny starożytnych miast Pafos, Amathus oraz Kurion (część grecka), a także ruiny Salaminy, zamki Kantara i St. Hiparion lub bogatą w zabytki oraz interesujące fortyfikacje Famagustę (część turecka).

Cypryjczycy należą do narodów bardzo otwartych, jednak przywiązanych do tradycji. Uwielbiają barwne uroczystości religijne oraz inne powody do świętowania, np.: wesela, chrzciny, kiedy mogą wspólnie biesiadować, cieszyć się, śpiewać i tańczyć. Na samym wybrzeżu trudno dostrzec przykłady autentycznej cywilizacji tej wyspy ze względu na duży napływ turystów i dominację kultury europejskiej. Jednak w głębi Cypru można znaleźć kamienno-drewniane uliczki, czerwone dachy, niewielkie winiarnie, w których spróbujemy lokalnych wyrobów oraz kupimy tradycyjne pamiątki, wykonane zgodnie z zasadami lokalnego rzemiosła, np.: w Lefkarze można nabyć piękną, srebrną biżuterię oraz klasyczne koronki. W kurortach turystycznych można jedynie posmakować kultury cypryjskiej. Są w nich często organizowane festiwale folklorystyczne, w czasie których można zobaczyć, jak wyglądają tańce ludowe lub posłuchać tradycyjnych pieśni.
Legenda mówi, że na Cyprze urodziła się bogini Afrodyta, więc niezmiennie od wieków ta malownicza wyspa kojarzy się z pięknem i miłością.

Wakacje Hotel Golden Coast, Cypr – Katowice cena od 4110 zł