Jezioro Balaton – węgierskie morze

Jeszcze trzydzieści lat temu wyjazd nad Balaton był marzeniem każdego Polaka. Później wszystko się zmieniło, wypoczynek na Węgrzech stał się passe. Stanowił on jedynie przystanek na drodze do Chorwacji. Obecnie Węgry powoli stają się modnym kierunkiem, do którego coraz częściej zaglądają obcokrajowcy z całego świata – Balaton bowiem w ciągu ostatnich lat wypiękniał.

Jezioro Balaton z lotu ptaka przypomina wąski i długi pas zieleni. Akwen charakteryzuje niski poziom wody, jej przejrzystość, i wysoka – jak na tego typu zbiorniki wodne – temperatura. Praktycznie od zawsze jego przeciwległe brzegi odznaczały się różnorodnością. Teraz jednak mieszkańcy obu brzegów zabiegają o względy turystów.

Brzeg Balatonu

Kilka faktów

Balaton nie bez znaczenia jest nazywany węgierskim morzem, to największe jezioro błotne Europy. Długość całej linii brzegowej wynosi aż 230 km, co można porównać do granic sporej wielkości miasta. Balaton ma 77 km długości, osiągając w najwęższym miejscu „zaledwie” 1,5 km szarości, a w najszerszym 12 km. Jest stosunkowo płytki, gdyż średnia głębokość to 3,6 metra. Powoduje to, że temperatura wody latem sięga nawet 27 stopni.

Poza otaczającymi jezioro pięknymi plażami, oraz nowoczesnymi kurortami, znajdują się tam również porty. Balaton ma bowiem swoją flotę, która gdy wieją północno-zachodnie wiatry, nierzadko musi się mierzyć z 2 metrowymi falami.

wwieczór nad Balatonem

Po każdej stronie znaleźć można inne atrakcje

Nad Balatonem praktycznie w każdym miejscu można odpoczywać w cieniu winnic. Natomiast różnorodny krajobraz obu brzegów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oba brzegi jeziora różnią się od siebie diametralnie i oferują inne atrakcje. Południowe wybrzeże jest płaskie i trawiaste, właśnie dlatego jest to niekończący się ciąg kurortów oraz plaż. Urokliwa stolica Siófoku cieszy się opinią rodzinnej i tańszej od północnej, dzięki temu przyciąga rzesze turystów.

Balaton, raj dla morsów

Natomiast na północnym brzegu znajdują się zielone wzgórza oraz wygasłe wulkany. Wczasy w stolicy regionu Balatonfüred powinni wybrać miłośnicy czynnego odpoczynku. Znajduje się tam bowiem nie tylko wiele zabytków – ten region zachwyca bogactwem krajobrazów.

Niezależnie od wyboru brzegu, Balaton zachwyca odcieniem wody. To łagodna zieleń, która mieni się wieloma kolorami niebieskiego. Wybierając się na spacer wzdłuż brzegu, warto obserwować taflę wody. Jeżeli akurat słońce będzie padało pod właściwym kątem, może uda się ujrzeć tzw. Srebrny Most – białą poświatę, tak charakterystyczną dla tego miejsca.

Polecane oferty:

Turcja / Riwiera Turecka / Alanya: Hotel Eftalia Aytur..
Wyżywienie: śniadanie, Czas trwania: 7 dni, Wylot: 2015-12-05, Katowice
Cena od 752 PLN
Hotel Eftalia Aytur..
Śniadanie i obiadokolacja
Cena od 791 PLN
Bułgaria / Riwiera Bułgarska / Złote Piaski: Erma..
Wyżywienie: śniadanie, Czas trwania: 7 dni, Wylot: 2016-09-19, Warszawa
Cena od 842 PLN
Erma..
Śniadanie
Cena od 862 PLN
Best Beach Hotel..
Śniadanie
Cena od 869 PLN
Turcja / Riwiera Turecka / Alanya: Hotel Diamore..
Wyżywienie: All Inclusive, Czas trwania: 7 dni, Wylot: 2015-10-31, Katowice
Cena od 877 PLN
Turcja / Riwiera Turecka / Alanya: Hotel Hatipoglu..
Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja, Czas trwania: 7 dni, Wylot: 2015-10-31, Katowice
Cena od 877 PLN
Hotel Azzuro..
Śniadanie i obiadokolacja
Cena od 881 PLN
Hotel Palma..
Śniadanie
Cena od 884 PLN
Turcja / Riwiera Turecka / Alanya: Alaiye Kleopatra..
Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja, Czas trwania: 7 dni, Wylot: 2015-12-12, Katowice
Cena od 894 PLN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *